Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :
Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » I » Intercooler Nedir?

Intercooler Nedir?

Intercooler Nedir?
Intercooler’in görevi nedir?

Intercooler, turbo dizel motorlarda bulunan, havayı soğutup sıkıştırarak turboya gönderen ve motorun daha verimli çalışmasını sağlayan bir düzenektir.

Motorinin yanma verimi benzine oranla daha düşüktür. Örneğin bir silindire gönderilen benzinin yüzde 90’ı yanıp enerjiye dönüşürken, motorinde bu oran çok daha düşüktür. Bu da dizel motorları hem performans, hem yakıt ekonomisi hem de egsoz emisyon oranları açısından olumsuz etkiler.

Turbo sistemi dizel motorların yakıtı daha verimli kullanması için tasarlandı ve artık dizel motorlar için standart bir donanım haline geldi. Turbo, basitçe egzos gazını tekrar silindire göndererek, egzos gazındaki yanmamış  yakıtın yanmasını sağlar. Intercooler da turboya hava göndermekle sorumludur. Intercooler soğuyan gazların hacmi azalır mantığı ile çalışır. Cooler, iç yüzeylerindeki içi soğuk yağ dolu hava kanallarından geçen havayı soğutur ve birim hacim ile daha çok kütleye sahip olacak şekilde turboya gönderir. Böylece  yakıtın silindirde daha iyi yanması sağlanır. Bu da dizel motorun doğasından kaynaklı performans düşüklüğü ve verimsizliği önler.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası aslında bir manifolttur. Çeşitli markaların, her bir modelinde farklı tiplerde kullandığı bir tür …

Direksiyon kılıfı nedir?

Direksiyon kılıfı, genellikle araçların direksiyon simidinde aşınma başladığında kullanılır. İsteğe bağlı olarak spor direksiyon kılıflarıda …

Aks lalesi nedir?

Aks lalesi, motorlu araçlarda, motorun ürettiği döndürme kuvvetini akslar aracılığı ile (akis) tekerleklere iletir. Burada …