Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :
Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » I » ISOFIX NEDİR?

ISOFIX NEDİR?

ISOFIX NEDİR?

isofix en değerli varlığımız olan çocuklarımızın emniyeti için geliştirilmiş; Otomobil içinde çocukların seyahat güvenliğini sağlayan sistemlerden biridir.

isofix, bebek ve çocuk koltuklarını araçlara yanlış bağlantısını engellemek için oluşturulmuş bir sistemdir. Otomobil üreten firmalar isofix ve bebek koltuğu bağlantı parçalarını ayrı ayrı üretirler, bunun sebebi çocukların ve bebeklerin otomobil kazalarından daha savunmasız oldukları için ayrıca kalibre edilmesidir.

Dünya standartlarındaki bir bebek koltuğunu isofix bağlantı noktalarına doğru bağladığınızda sizi uyaran kırmızı ve yeşil renkli uyarı işaretleri, bebek koltuğunun sağında veya solunda belirir.  İşte isofix işaretleri bağlantı şekilleri ve koltuk ile görünümünü içeren fotoğraflar aşağıdadır.

isofix nedir

isofix nedir a

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası aslında bir manifolttur. Çeşitli markaların, her bir modelinde farklı tiplerde kullandığı bir tür …

Direksiyon kılıfı nedir?

Direksiyon kılıfı, genellikle araçların direksiyon simidinde aşınma başladığında kullanılır. İsteğe bağlı olarak spor direksiyon kılıflarıda …

Aks lalesi nedir?

Aks lalesi, motorlu araçlarda, motorun ürettiği döndürme kuvvetini akslar aracılığı ile (akis) tekerleklere iletir. Burada …