Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » A » Airbag’i kim icat etti?

Airbag’i kim icat etti?

Airbag’i kim icat etti?

Hava yastığı yani Airbag tıpkı emniyet kemerleri gibi arabalar için geliştirilmiş bir güvenlik sistemidir. Hava yastıkları kaza etkisinden korunmak için, çarpışma sensörü kullanarak, direksiyon simidi, gösterge paneli, kapı, çatı veya araba koltuğuna yerleştirilen, hızlı bir genişme yani şişme sağlayan yastıklardır.

Hava yastığını kim icat etti?

Allen Breed hava yastığı endüstrisinin doğumunda mevcut tek çarpışma algılama teknolojisi patentini elinde tutan kişi olarak karşımıza çıkmaktadır. Allen Breed 1968 yılında sensör ve güvenlik sistemi adını verdiği, dünyanın ilk elektromekanik hava yastığı sistemini icat etti.
Ancak, hava yastıkları için gelişmemiş patent başvuruları 1950′lere kadar geri gitmektedir. Hava yastığının icadı ile ilgili ilk patent başvuruları 1951 Alman Walter Linderer ve Amerikalı John Hedrik tarafından yapılmıştır.

Walter Linderer’in Havayastığı tampon teması veya sürücü tarafından harekete geçirilen bir basınçlı hava sistemine dayanmaktaydı. Altmışlı yıllarda yapılan arştırmalar basınçlı havanın yastıkların yeterince hızlı açamadığını kanıtladı. Walter Linderer icadı ile ilgili sadece Almanya’da patent alabildi.

1953 yılında John Hedrik “otomobiller için güvenlik yastığı montajı” adını verdiği bir sistem ile Amerikada paten aldı.

Hava Yastıkları Tanıtıldı
1971 yılında, Ford otomobil şirketi, deneysel olarak hava yastığı bulunan araçlar üretti. General Motors, sadece kamu kurumlarında kullanılmak üzere 1973 model Chevrolet otomobile hava yastıkları koyarak test etti. 1973 Oldsmobile Toronado halka satış için tasarlanmış bir yolcu hava yastığı ile üretilen ilk araç oldu. General Motors, daha sonra Oldsmobile Buick modeli için sırasıyla 1975 ve 1976 yıllarında sürücü yan hava yastıkları olan bir seçenek sundu. Cadillac aynı yıl içerisinde sürücü ve yolcu hava yastıkları seçenekleri ile arabalar üretti. 1970 li yıllarda erken harekete geçen hava yastığı sisteminden kaynaklanan ve ölümle sonuçlanan kazalar tartışmalara yol açtı. Kazalar, hava yastığı sisteminin daha çok geliştirilmesi gerekliğini ortaya çıkardı ve otomobil üreticileri hava yastığı sisteminden geçici olarak vazgeçti.
Hava Yastıkları 1984 Ford’un Tempo modeli ile seçenek olarak bir kez daha sunuldu. 1988 yılında, Chrysler, arabalarında standart donanım olarak hava yastığı sistemini sunan ilk şirket oldu. TRW şirketi, 1994 yılında gaz ile şişirilen hava yastığı üretimine başladı. Amerika’da 1998 yılından sonra üretilecek arabalarda hava yastığı bulunması zorunlu hale getirildi.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil