Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » T » TDI Motor nedir?

TDI Motor nedir?

TDI (Turbocharged Direct Injection)

TDI, turbodizel motorların farklı bir tipidir. Volkswagen tarafından geliştirilmiştir. Bu tip motorlar, turbo şarj ve silindir kontrollü yakıt enjeksiyon sistemine sahiptir. Bu tip motorlar yaygın olarak Volkswagen grubunun ürün yelpazesinde yer alan otomobillerde, yolcu taşıtlarında ve hafif ticari araçlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, Volkswagen’in deniz araçları için ürettiği motorlarda da bu teknoloji kullanılmaktadır.
TDI motorlarda, yakıt doğrudan yanma odalarına yani silindirlere pompalanır. Standart dizel motorlarda, yakıt enjektor tarafından önce ayrı bir yanma odasına pompalanır. Motor, ayrıca turbo vasıtasıyla basınçlandırılmış indiksiyonu kullanır. Bu işlem silindirlere giren hava miktarını arttırmak için yapılır. Motorda, ara soğutucu (intercooler) da kullanılır. Ara soğutucular sayesinde, turbo tarafından basıncı arttırılmış ya da başka bir değişle sıkıştırılmış havanın sıcaklığı düşürülür ve dolaysıyla yakıt deposudan çekilen yakıt miktarı (ya da havayla karışan yakıt miktarı) arttırılımış olur. Bu motora, daha falza verimlilik ve daha fazla güç üretme imkanı sağlar. Tabii beraberinde, düşük emisyon miktarı ve yüksek tork elde edilir. ( turbo olmayan ve klasik dizel motorlar ve benzinli motorlarla karşılaştırıldığında.)

TDI Motor

Birçok otomobil firması benzer sistemleri kullanmaktalar. Fakat, TDI sistem, yalnızca Volkswagen grubunun ürettiği motorlarda kullanılmaktadır ve bu firmaya özgü bir teknolojidir.
TDI, dizel motorlar  oldukça küçüktürler ve az alan kaplarlar. Bu tarz motorlar, kapladıkları az alan sayesinde, ısı kaybını en aza indirirler. Bu da motorun verimliliğini arttırır. Fakat, motorun çıkardı seste küçük miktarlarda artış olmakta. TDI motora sahip araçlar, soğuk havalarda çalışma problemi pek yaşamazlar. Çünkü hem küçük alana sahiptirler,  hem de ısıtma bujisine sahiptirler.
Doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlar (TDI, bunların bir çeşidir.)  1999 yılındaki Uluslararası Yılın Motoru Ödüllerinin büyük bir bölümünü kazanmıştır. 12 farklı kategoride verilen ödüllerin 6 tanesi, doğrudan enjeksiyonlu dizel motorlara gitmiştir. Yine bu kazanılan ödüllerin 3 tanesi de Volkswagen yani TDI tarafından kazanılmıştır. Diğer ikisi BMW ve diğeri Audi tarafından kazanılmıştır. Söyleyebiliriz ki, bu alanda bir Alman üstünlüğü var. Aynı yıl Volkswagen grup tarafından üretilen 1.2 TDI 3L, Toyota’nın Prius modelini geçerek En İyi Yakıt Tasarrufu ödülünü almıştır. 2009 yılında, Jetta TDI “Yılın Yeşil Otomobili” ödülünü kazanmıştır. Bir sonraki yıl Audi A3 TDI aynı ödülü kazanmıştır. Biliyorsunuz ki Audi’de artık bir Volkswagen Grup markası.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil