Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :
Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » M » Motor üflemesi nedir?

Motor üflemesi nedir?

Motor üflemesi nedir?

Üfleme nedir?

Motor içerisinde bulunan pistonlar ve segmanlar zaman içerisinde aşınırlar. Segmanların görevi piston ile silindir arasındaki sızdırmazlığı sağlamaktır. Üstteki segman, patlama zamanında oluşan basıncı muhafaza eder. Alttaki segman görevi ise pistonun aşağıya inerken silindirdeki yağı sıyırarak kartere indirmektir. Silindir ile segmanlar arasında boşluk artıkça patlama zamanında kompresyon (basınç) kaybı yaşanır. Bu da motorun çekişten düşmesine yol açar. Kompresyon kaybını oluşması durumda motor üflüyor demektir. Motor üflemesi, ilerleyen zamanda motorun yağ yakışını çoğaltır ve motor yağ yakar. Motorun rektifiye olması için hava filtresine yağlanması yada filtre kabına yağ dolması gerekir. Yani karterdeki yağın tam anlamıyla silindirin içerisinden aşırı miktarda yukarı çıkması motorun ömrünün azaldığı anlaşılır.

Motor üflemesi olayı kompresyon kaybıdır. Sıkıştırılmış ve yanmış yakıt karışımı kartere geçtiğinden dolayı yağ çubuğu çıkartılarak yada yağ doldurma kapağı açılarak motor üflemesi anlaşılabilir. Motorun rektifiye olması gerektiğine tam olarak anlamak için silindir kompresyon testi yapılmalıdır.

Motorda uygun yağ kullanılmaması durumda da kompresyon kaçağı meydana gelmektedir.

Motor içerisindeki aşıntı artıkça, parçalar arasında yağ filminin muntazam oluşmaması, kompresyon kaçaklarının artması ve yağın yakıta aşırı miktarda karışarak yanması sonucu motor performansında kayıplar meydana gelir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası aslında bir manifolttur. Çeşitli markaların, her bir modelinde farklı tiplerde kullandığı bir tür …

Direksiyon kılıfı nedir?

Direksiyon kılıfı, genellikle araçların direksiyon simidinde aşınma başladığında kullanılır. İsteğe bağlı olarak spor direksiyon kılıflarıda …

Aks lalesi nedir?

Aks lalesi, motorlu araçlarda, motorun ürettiği döndürme kuvvetini akslar aracılığı ile (akis) tekerleklere iletir. Burada …