Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » C » Carbon Clean Nedir?

Carbon Clean Nedir?

Carbon Clean nedir?

CC nedir?

Bir cihaz ve temizleme kimyasallarından oluşan sistemin adı Carbon Clean’dir.
Carbon Clean makinesinin deposuna, 4 silindirli benzinli motorlar için yarım şişe, 6 silindirli benzinli motorlar için dörtte üç şişe, 8 silindirli benzinli motorlar için bir tam şişe temizlik maddesi bu cihaza konulur.

Daha sonra, deponun içindeki işarete kadar yakıt (Benzinli motorlar benzin, için) eklenir. Dizel motorlu araçlar için ise; 1300 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 1/4 şişe, 1300-2000 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 2/4 şişe, 2000-3000 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 3/4 şişe temizlik maddesi kullanılır. Bir şişe dizel Carbon Clean temizlik kimyasalı için, makinenin deposuna 1 litre dizel yakıt eklenir.

Otomobilin yakıt deposuyla ilişkisini kesmek amacıyla, yakıt kütüğüne bağlı olan benzin girişini ve çıkışını sağlayan borular birbirine bağlanır. Daha sonra makinenin hortumları buralara monte edilir. Böylece makinenin deposu, otomobilin benzin deposu haline gelir.

Hazırlanan karışım bitene kadar ki bu yaklaşık 30-45 dakika sürer, motor rölanti devirde çalıştırılır. Arada bir gaza basılarak sökülen kurumun egzozdan atılması sağlanır. Bu işlem sırasında susturucu egzost manifoltu sökülmez.

Carbon Clean temizlik kimyasallarının en büyük özelliği, yanıcı olmamalarıdır. Bu nedenle motor parçalarına hiçbir yan etkisi bulunmaz.

Şehir efsanesine göre Carbon Clean yapılan araçlarda, bu işlem belli dönemlerde tekrarlanmak mecburiyetindedir denir fakat öyle bir mecburiyet yoktur.

Carbon Clean işleminden en sağlıklı verimi almak için LPG takılmamış otomobillerde, 100.000 km’nin altında olması tercih edilir. LPG li araçlarda ise 60.000 km’nin altında olması bu işlemden verim alabilmek adına önemlidir. Sebebi ise yanma hücresi ve egzost manifoltu atık gaz çıkışında bulunan kurumun taşlaşma ve sertleşme evresine girmemiş olması göz önünde bulundurulur.

Carbon Clean yetkili servislerde ve özel servislerde yapılabilen bir işlemdir. Getireceği fayda düşünüldüğünde, 30-45 dakikalık solüsyonlu bu işleme ödenen rakamlar çok ekonomiktir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil