Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » D » Dinamik Denge Kontrolü (DSC) nedir

Dinamik Denge Kontrolü (DSC) nedir

Dinamik Denge Kontrolü (DSC)

Elverişsiz sürüş koşullarında ve zorlu yüzeylerde bile araç kontrolünü kolaylaştırarak güvenliği arttırır.
Dinamik Denge Kontrolü (DSC), otomobillerdeki yürüyen aksam kontrol sistemlerinin çekirdeğidir. Otomobilinizi kullanırken mümkün olan en yüksek denge düzeyini sağlar, kalkış anlarında ve hızlanırken tüm tekerleklerin yol tutuşunu maksimuma ulaştırır. İstenenden daha keskin ya da daha az olacak dönüşleri anında algılayabilir ve tekerlekler farklı kavrama düzeylerine sahip olsalar bile aracın güvenle yolda kalmasına yardımcı olur.

Gelişmiş seziciler aracın nasıl hareket ettiğini sürekli izler. Tekerlek dönüşünü, direksiyon açısını, yanal kuvvetleri, basınç ve savrulmayı (dikey eksen etrafındaki dönüş derecesini) izleyen bir sezici dizisinden bilgi toplanır. Dengeyi sağlamak için DSC kontrol ünitesine kaydedilmiş olan simülasyon modeli (“bir-/iki-iz modeli”) ile direksiyon ve gaz pedalından gelen veri kıyaslanabilir: eğer model ile aracın o anki hareketi arasında çok büyük bir fark varsa DSC dengeyi veya yol tutuşu arttırmak için devreye girer.

Motor ve fren yönetim sistemleri belirli bir biçimde hedeflenir; xDrive da tüm dört çeker araçlara dâhil edilmiştir. Motor torkunu azaltmak veya arttırmak ya da ayrı tekerleklere fren uygulamak denge ve yol tutuşu iyileştirebilir. Aktif Direksiyon sisteminin entegre savrulma düzenleme sistemi, hem direksiyonu çevirmek için gereken gücü hem de DSC’nin dengeyi sağlamadaki etkisini belirgin ölçüde düşürür.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil