Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » F » Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

 

Far ayarı; farların önümüzde seyreden araç sürücüsünün ve bölünmemiş yollarda (şehir içi ve şehirler arası) karşıdan gelen otomobilin sürücüsünü rahatsız etmeyecek şekilde ve doğru yönlendirmeye ve aydınlatma ampulü seçiminin düzgün yapılması için, araç muayenelerinde (TÜV) özellikle aranan bir unsurdur.

Far ayarı far tipine göre farklılık gösterebilir. Lüks otomobillerde far odaklanması otomatik yapılabilirken, teknolojisi eski olan otomobillerde hala klasik yöntemler kullanılmaktadır. Her markanın genellikle kendine özgü tasarımları nedeniyle farklı yerlerden far ayarı yapılabilir. Fakat genel olarak farlar, motor kaputunu açtığınızda farların arka kısmından ayarlaması bir vida veya tırtıl sırtlı knob sayesinde sağa veya sola çevrilmek suretiyle yapılır.

Farların doğru açısı, yardımcı mercek ve aynalarla sağlanacağı gibi, otomobillerin farlarının arka yüzeyinde bulunan eğim için fabrikasyon olarak konulmuş kılavuz çizgilerine eksenlenerekte yapılabilir. Genellikle far ayarı, oto lastikçilerinde, rot ve balans ayarı yapan yerlerde ve oto elektrikçilerinde daha iyi kalibre edilebilir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Sayısal Loto kaç TL 2018

Milli Piyango Sayısal Loto şans oyunu 1 kolon oynama bedeli 1,50 TL’dir. Görselde oynanmış örnek …

Forum Otomobil