Ana Sayfa » 2016 » Haziran

Haziran 2016

Erken ateşleme nedir?

Erken ateşleme: Yanma odasına sıkıştırılmış olan karşımın buji kıvılcımı ile yakılmadan, kendi kendine yanmaya başlamasına erken ateşleme denir. Erken ateşlemenin başlıca nedeni, yanma odalarında fazla karbon birikintilerinin oluşmuş olmasıdır.

Devamı »

Rotary-Wankel Motor

Döner Pistonlu Motor ( Rotary-Wankel Motor ) 1954 senesinde Felix Wankel tarafından geliştirilmiş bir motor türüdür. Bu motorda silindir geometrik elips biçimi şeklindedir. Bu motorun çalışma prensibi kısaca, yakıt odasına sahip blok içinde üçgen şeklinde bir döner pistonun dönerek, silindir içinde değişik yakıt hacimleri ve sıkıştırma oranları meydana getirmesidir.

Devamı »

Detenasyon nedir?

Detenasyon nedir? Karışımın buji tarafından ateşlenmesinden sonra yanmanın düzensiz olarak gerçekleşmesine detenasyon denir. Karışımın ani yanması sonucu yükselen basıncın oluşturduğu vuruntu çok şiddetli olursa, motor parçaları yıpranır. Buna verilen genel isim detenasyondur.

Devamı »

Debriyaj Nedir?

Debriyaj Nedir? Şanzıman grubunu motordan ayırmak veya motora bağlamak fonksiyonunu debriyaj gerçekleştirir. Debriyajlar motor kuvvetini şanzıman sistemine dereceli olarak aktarmak ve sarsıntısız bir hareket sağlamak üzere ayarlanırlar.

Devamı »

Çapraz tip kardan mafsalı nedir?

Çapraz tip kardan mafsalı nedir? Bu mafsallar esas olarak birbirleri ile 90 derecelik açı yapacak şekilde bir istavrozla tutturulmuş olan ve ana şafta bitişik olan iki kelepçeden meydana gelmiştir. Çapraz tip mafsalın yağlama işlemi mafsalın yapımına bağlıdır.

Devamı »

Akü nedir?

Akümülatör veya Akü Nedir? Akümülatörler elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo ederek, devrelerine elektrikli alıcılar bağlandığı zaman bu kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çeviren araçlardır.

Devamı »

oDo nedir?

oDo nedir? odo (odometer) Anlamı : Araba ile katedilen mesafeyi ölçen alet.

Devamı »

Senkromeç nedir?

Senkromeç nedir? vites dislilerinin arasında vites degisimini kayar bir sekilde gerceklesmesi için kullanılan ince dişlilerdir. vites kutusu içindeki dişlilerin,, birbirine geçebilmesi için devirlerini birbirine eşitlemeye yarayan bilezik şeklindeki konik parçadır. vites kolundan tekerleklere kadar olan uzun yolda vites kutusu civarlarina yakin parça.

Devamı »

Viskozite nedir?

Viskozite nedir? Motor yağının akmaya karşı direnci Viskozite ya da akmazlık, akışkanlığa karşı direnç anlamına gelir. Viskozite, bir akışkanın, yüzey gerilimi altında deforme olmaya karşı gösterdiği direncin ölçüsüdür. Akışkanın akmaya karşı gösterdiği iç direnç olarak da tanımlanabilir. Viskozitesi yüksek olan sıvılar ağdalı olarak tanımlanırlar. Süper akışkanlar hariç tüm gerçek akışkanlar yüzey gerilimine karşı direnç gösterirler. Öte yandan, yüzey gerilimine hiç …

Devamı »

Start-Stop nedir?

Start-Stop nedir? Start and stop şehir içi sürüşler için ideal bir yapıya sahiptir. Bu sistem sayesinde şehrin trafiğinin yoğun olduğu durumlarda motor durdurulduğu için ve hem %10 lara yakın yakıt tüketimini azalttığı gibi her dur kalktaki dışarı atılan zehirli egzoz emisyon gazlarının çevreyi kirletmesi önlenir. Bu sistemde tam olmasada kısaca bakıldığında ise şu şekilde çalışır. Sürücü fren pedalına basar ve …

Devamı »

ESC Nedir?

ESC Nedir? Araç üzerine takılı pek çok sensörden aldığı bilgileri işler ve araçta kontrol kaybını algıladığında gerekli zamanda ABS desteğiyle frenleme yaparak kontrolü yeniden ellerinize bırakır. ESC testi, geyik testi olarak da bilinir. Aniden önünüze bir hayvan fırlarsa yapacağınız hareket taklit edilir.

Devamı »

TSI Nedir?

TSI Nedir? TSI nin açılımı Twincharged Stratified injection dır. TSI bir Volkswagen mühendisleri tarafından geliştirilen benzinli motor teknolojisidir. TSI: Çift şarjlı direkt enjeksiyonlu motor. 140 hp. gücündeki TSI motor 1500 – 4000 devir arasında 220 Nm. tork üretirken, 170 hp. seçeneğinin ürettiği güç 1750 – 4500 devir aralığında 240 Nm.’dir. Her iki motor seçeneğinde de maksimum tork değerinin geniş olması …

Devamı »

SDI Motor nedir?

Sdi motor turbosuzdur. Sdi motor calişma bakımından daha uzun ömürlü bir motor tipidir. Sdi motor gürültülü çalışan bir motor tipidir. Sdi motor yakıt tüketimi biraz daha fazladır. Sdi motor tipi artık tercih edilmemektedir. 2004 Model 2000cc Caddy’lerde, 1999 ve 2000 model VW Polo 3 Variant 1,9 larda vardır.

Devamı »

BlueMotion Nedir?

BlueMotion Nedir? Volskwagen’in kullandığı BlueMotion teknolojisi açıklaması. BlueMotion amblemini taşıyan araçlar, sınıflarının en tasarruflu Volkswagen modelleridir ve düşük tüketim değerleri ile dikkat çekerler. BlueMotion; motor, motor yönetim sistemi, şanzıman ve lastiklerin akıllı uyumu ve ayrıca verimli tahrik teknolojisi, dikkat çeken teknik yenilikler ve hedefli aerodinamik tedbirlerin bir kombinasyonudur. Tek tek incelendiklerinde, tüketim üzerinde olumlu etkiye sahip özellikler aşağıdaki gibidir: Değiştirilmiş …

Devamı »
Forum Otomobil