Kar zinciri nedir?

Kar zinciri nedir?
Kar zinciri çeşitleri nelerdir?
Kar zinciri ne için kullanılır?
Patinaj zinciri nedir?
Kar paleti nedir?

Karlı ve kimi zaman buzlu zeminlerde, otomobilin direksiyon hakimiyetini ve manevra kabiliyetini sağlamak için araçların lastiklerine takılan zincir, palet, plaka veya plastik parçalardan oluşan yardımcı yol güvenlik ekipmanlarına verilen genel isimdir.

ÖNEMLİ : Zincirleri,  Kış lastiği kullananların kullanmasına gerek yok! Düşüncesi yanlıştır! Çünkü; zincirler lastiklerin üzerine konularak lastikleri destekleyici bir etki yaratır. Lastiklerin zemine tutunabilmesinde kış lastiklerinin ve kar zincirinin birlikte kullanımı kritiktir. Yani kış lastiği kullansanız bile karlı ve buzlu zeminde zincir takmanız önerilir.

Kar zinciri çeşitleri nelerdir?

Halat/Serme Zincirler

Halat zincirler kar zincirlerinin alternatifidir. Bu zincir türü her şeyi kendileri yapmaktan hoşlanan sürücüler için uygun bir tercih olacaktır. Diğer zincir türlerine göre fiyatı çok daha uygun olan halat zincirin takılması oldukça zahmetlidir. Bu nedenle bütçenizden biraz daha ödün verip çelik halka zincirlere yönelmeniz daha doğru olur.

serme zincir nedir

Çelik Halka/Takmatik kat zincirler

Çelik halka zincirler halat zincirlere oranla daha maliyetlidir ancak çok daha pratik ve konforludur. Tekerleğin arkasına takmak çok daha kolaydır. Çelik halka zinciri takmak için sadece çelik halka zinciri lastiğin üzerine koyun ve kancalayarak kapatın.

takmatik zincir nedir

Kar, anti-patinaj ve kaymayı engelleyici benzer ürünler

Kauçuk kar paleti

Özel kumaş lastik kar çorabı

Lastik pençesi

Örümcek kilitli plastik pençe

Kauçuk tırnaklı, çivi pinli pratik pençe

Zincir nasıl takılır?

Hızlı takma sistemleri
Halat ve çelik halkla zincirlerin içerisinde en pahalı olan hızlı takma sistemleri, en kolay takılan zincir türüdür. Bu lastikler özellikle uzun yolculuklarda tercih edilmelidir. Hızlı takma sistemlerini kullanırken halkaların bağlantılarının uzunluğunu da lastik boyutuna göre ayarlamalısınız.

Yukarıda belirtildiği gibi kar zincirlerinin birçok çeşidi var, serme zincirler takılırken çekici lastiklerin önüne serilir ve kancalı kısımlara gerdirme lastikleri geçirilip, araç serili zincirin üzerine çıkarıldıktan sonra hem iç hem dıştan gerdirme lastikleriyle sıkıca sabitlenir.

Pratik kar zincirleri geleneksel olarak önce çamurluk içinden çelik halat kurşun kanca kilitlenir, sonrasında dışta kalan kısımdan gerdirme lastiği ile tekerleğin sırt kısmını kavrayacak şekilde lastiğe sıfırlanıp, dış kancalarla sabitlenir.

Zincir bulundurmak hangi hallerde zorunludur? Trafik cezası var mıdır?
Kar zinciri çeşidini seçmek tercih olsa da kullanmamak tercih değil, zorunluluktur. Bu zorunluluk yasalarla da belirtilmiştir. 2015 trafik cezalarının kar zinciri kullanımına ilişkin maddesine göre; zincirsiz araç kullanmanın cezası 88 TL’dir. Ayrıca trafik çevirmelerinde zincirsiz yakalanan araç sürücülerine 10 ceza puanı uygulanmaktadır. Güvenli sürüş için doğru sürüş tekniklerine dikkat etmek önemlidir ancak yeterli değildir. Bu yüzden kasko ve trafik sigortası yaptırmadan yola çıkmayın.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Radyatör nedir?

Radyatör nedir? Soğutma sisteminin temel bölümü olan radyatör, motordan sıcak suyu alarak soğutur ve daha …

Quality Control Nedir?

Quality Control Nedir? İngilizce bir tümce olup, kelime anlamı Kalite Kontrol’dür. Otomotiv sektöründe kullanıldığı anlamıyla …

A Segmenti araçlar nelerdir?

A Segmenti araçlar hangileridir? A Segmenti otomobiller hangileridir? Mini sınıf olarak bilinen bu araçlar, Avrupa’da …

Forum Otomobil