Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Triger nedir?

Triger nedir?
Trigger nedir?
Trigger kayışı nedir?
Triger kayışı nedir?
Triger kayışı ne işe yarar?
Trigger kayışı nasıldır?

Triger kayışı, Motorlarda silindir kapağında bulunan egzantrikler ile motor bloğunun en alt kısmında yer alan krank mili kasnağı arasında çalışan, kasnaklar ve rulmanlar yardımı ile boylamasına yerleştirilen kayışlardır.

Motor tiplerine göre enlemesine de yerleştirilebilirler Boxer motorda olduğu gibi. Egzoz ve emme subaplarını hareket ettirirler. İlk tahriki marş motorundan alan krank mili motoru çalıştırmak için Triger kayışı vasıtası ile egzantrikleri döndürmek isteyecek böylece motorun çalışmasını sağlayacaktır.

Triger kayışı sağlam olmadığında veya koptuğunda motorun krank millini (millerini) hareket ettiremez. Böylece motor çalışmaz.

Triger kayışı yapımında cam elyaf maddesi kullanılarak sağlamlığı arttırılmıştır. Yaklaşık olarak 1.5 ton yük taşıma kapasitesine sahiptir. Ancak buna rağmen sürekli metal dişlilere sürtündüğünden aşınıp kopabilmektedir. Bu yüzden her 5 yılda veya ortalama 40.000 ila 60.000 km arasında değiştirilmesi gerekir. Fakat yeni jenerasyon motorlarda değiştirme periyodu 120.000 kilometreye kadar artırılmıştır.

triger kayışı nedir

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil