Solar Sunroof Nedir?

Solar Sunroof Nedir?
Solar Sunroof özellikleri nelerdir?
Solar Sunroof ne işe yarar?

Solar teknolojisi yenilenebilir enerji kaynağı (Güneş Enerjisi) sanayinin birçok alanında kullanılmaktadır. Otomotiv sektöründe de karbon salınımı sıfır olan temiz enerji olarak elektrik üretmekte kullanılan bir teknolojidir. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirerek depolamak ve elektrikle çalışan cihazlarda kullanmak mümkündür.

Solar ve Sunroof birleşimi olan Güneş Enerjili Cam tavan veya güneş penceresi olarak adlandırılan sistemde ise, otomobillerin cam tavanı içerisine yarleştirilen güneş enerjisi panelleri sayesinde elektrik enerjisi elde edilir. Sunroof’lar bilindiği gibi klimalara en iyi alternatif çözüm olarak araçlarda kullanılmaktadır.

Peki Solar Sunroof nasıl çalışır?
Solar Sunroof’lar güneşten aldığı enerjiyi, elektrik enerjisine çevirerek aracın iç havalandırma fanlarını çalıştırır. Güneş altına park etmiş olduğunuz aracınızın iç ortam sıcaklığı, güneşin yakıcılığına ve atmosferik şartlara bağlı olarak 70-80 derece gibi yüksek ısılara ulaşabilmektedir. Solar Sunroof’un ürettiği bedava elektrik enerjisi ile çalıştırılan iç havalandırma fanları sayesinde aracın iç ortam sıcaklığı 35-40 derece gibi sıcaklıklara düşürme yaparak, siz aracınıza dönüp, klimayı çalıştırdığınızda daha hızlı bir soğuma sağlayarak hem zamandan hemde yakıttan tasarruf etmiş olacaksınız.

Solar Sunroof’lar fabrikasyon olarak araçlarda bulunduğu gibi, aynı zamanda sonradan da uygulanabilir özelliklere sahiptirler. Bunun için yapılması gereken uygun bir elektrik tesisatı ile sistemi faal hale getirmek yeterli olacaktır. Özellikle güney yarım küre ülkelerinde bulunan birçok sunroof’lu otomobilde bu sistem uygulanmaktadır. Yılın büyük kısmını sıcak geçiren ülkelerde bir konfor teknoloji olmaktan çok mecburiyet halini almıştır.

solar sunroof nedir

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Radyatör nedir?

Radyatör nedir? Soğutma sisteminin temel bölümü olan radyatör, motordan sıcak suyu alarak soğutur ve daha …

Quality Control Nedir?

Quality Control Nedir? İngilizce bir tümce olup, kelime anlamı Kalite Kontrol’dür. Otomotiv sektöründe kullanıldığı anlamıyla …

A Segmenti araçlar nelerdir?

A Segmenti araçlar hangileridir? A Segmenti otomobiller hangileridir? Mini sınıf olarak bilinen bu araçlar, Avrupa’da …

Forum Otomobil