Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » H » Hill Holder Nedir?

Hill Holder Nedir?

Hill Holder nedir?
Hill Holder nasıl çalışır?
Hill Holder
Yokuş kalkış asistanı nedir?

Hill holder, yokuş kalkış asistanı anlamına gelir. Manuel vitesli arabalarda, debriyaj kavrama noktasına gelene kadar aracın fren yapmasını sağlayan, böylelikle yokuşta aracın geri kaçmasını engelleyen sistemin ismidir.

Tarihçesine bakacak olursak ilk 1936’da kullanılan mekanizmanın bir diğer adı da Hill-Hold Control (HHC): Yokuş-Kalkış Kontrol’dür.

Hill-Holder sistemi geri kayma korkusu yaşatmaz, aracın tam durma anından birinci viteste ilerlemeye başlaması esnasında freni tutma prensibiyle çalışır.

Hill Holder’ın Çalışma Şekli
Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder.

Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar.

Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Hill Holder’ın Kullanımı
Hill-Holder, manüel şanzıman kullanım tekniklerinde deneyimsiz olanlar için veya inişli-çıkışlı dik yollarda yoğun trafik koşullarında size yardımcı olacak bir mükemmel sistemdir.

Ancak aynı teknik, bir sürücünün; fren, debriyaj ve hızlanma sistemlerinin koordineli bir şekilde manüel park freni kolunu kullanımı ile de sağlanabilir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil