Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Engine Check ışığı nedir?

Engine Check ışığı nedir?
Check Engine ışığı nedir?
Motor Check ışığı nedir?
Motor arıza lambası nedir?
Motor çek ikazı nedir?
Motor kontrol ikazı nedir?

motor check nedir

Otomobilin ECU’ya bağlı olarak kontrol edilen herhangi bir noktasında arıza oluştuğunda yukarıda görmüş olduğunuz ikaz lambası sürekli yanmaya başlar. Ortaya çıkan arıza giderildiğinde ise söner!

Arıza Gösterge Lambası birçok emisyon denetim ve bakım programlarında emisyon denetmenine motor kontrol/emisyon sisteminin normal çalışıp çalışmadığını görsel olarak çabucak belirlemesine imkan tanıyan bir görsel kontrol unsurudur.

Arıza lambasının yanması durumları

Sürücüye aracın emisyon seviyesini etkileyen bir arızanın olduğunu ve aracın en kısa zamanda servise götürülmesi gerektiğini haber verir.

Bir ampul ve sistem kontrolü olarak, kontak anahtarı “ON” (AÇIK) konuma getirildiğinde motor dururken “AÇIK” (yanık) konuma ve motor çalıştırıldığında, arıza ışığı “KAPALI” (sönük) konuma gelir.

Motor çalıştığı sırada, sürüş veya emisyon problemiyle nedeniyle bir arızadan şüphelenildiğinde check engine “YANIK” kaldığında, bir güç aktarma arıza teşhis sistemi kontrolü yapılmalıdır.

Yakıt/Hava karışımı, oksijen sensörleri, katalizör kontrolü, eksantrik mil arızası, sübap arızası, disk incelme arızası, airmatic arızası, hava yastığı, abs, esp, v.s gibi arızalarda bu ikazın yandığını görebilirsiniz.

Ne yapmalı?

Arıza lambası yandığında, sebep bilinmiyorsa, vakit kaybetmeden otomobil servisine gidilmesi ve aracın check-up’tan geçirilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil