Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Fsi Motor nedir?

Fsi Motor nedir?

Fsi Motor terimi aslında yanlış bir terimdir çünkü fsi adında bir motor tipi yoktur FSİ bir yakıt yakma teknolojisidir. FSİ yani FUEL STRATiFiED INJECTiON(BENZiNLi DiREKT ENJEKSiYON) klasik benzin kullanan motorlarda yakıtla hava motora girmeden önce karşır anca FSİ motorlarda yakıt doğrudan silindire yüksek bir basınçla püskürtülür bu basınç benzinli motorlardaki püskürtmeden 30 kat daha yüksektir. Böylece benzin hava karışımı daha homojenize hale gelir yakıt tüketimi azalır ancak bu durum şehir içi trafikte yani düşük devirlerde geçerlidir. uzun yolda yüksek devirlerde yüksek hızlarda FSİ motorlar normal benzinli motorlar gibi davranırlar. Ayrıca FSİ motorlar basınçlı benzin püskürtme zamanlamasını çok ince hesapalra göre yapar

FSİ Motor neden pahalı?

İleri teknoloji bir sistemi motorunuza entegre halde alıyorsunuz ve yakıt tüketiminiz düşüyor bu da ekstra bir maliyet gerektiriyor.

FSİ mi TSİ mi?

TSİ motor FSi motora göre daha geilişmiştir. ve TSİ motorlar fsi motorun yerine geçecektir. TSi motor demek küçük motor büyük performans demek ancak TSİ motorlara şimdilik LPG entegre edilemiyor. ancak bu yıl içinde iki lpg markası çalışmalarında sona yaklaştı ve onay raporu bekliyor.

güncelleme: bir çok otogaz dönüşüm firması artık FSİ ve TSİ motorlara LPG dönüşüm kiti takabiliyor (passat, Jetta vb). ancak yine de siz performansını araştırmadan aracınıza LPG taktırmayın.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil