Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » H » Hafızalı Koltuk Nedir?

Hafızalı Koltuk Nedir?

Hafızalı koltuk
Hafızalı koltuk nedir?
Hafızalı koltuk ayarları?

Otomobil üreticileri, performans ve güvenliğin yanı sıra konfor ve ergonomik tasarımlara da ağırlık vermektedir. Bunun bir örneğini de hafızalı koltuk olarak araçlarımızda görebilmekteyiz. Hafızalı koltuklar otomobil üreticilerinin ar-ge çalışmaları sonucu müşteri talepleri doğrultusunda geliştirilmiş bir teknolojidir. Konfor ve kullanım kolaylığını baz alan bu sistem, bir otomobili birden fazla insan kullanıyorsa son derece faydalı bir sistemdir. Örneğin aracınızı park ederken yada uzun seyahatlerde kullanırken ve şehir içi kısa mesafelerde kullanırken, sizin önceden belirlediğiniz pozisyonlara kolay ayarlama yapmak için geliştirilmiş dahiyane bir sistemdir.

Çalışma mantığı ve teknik donanım

Bu tip koltuklarda butonlardan oluşan bir kumanda paneli, bir modül ve koltuğun yükseklik, sırt konumu, ileri-geri hareketlerini gerçekleştirebilecek motorlu mekanizmaya sahip olması gerekmektedir.

Hafızalı koltukların özelliğine göre 2,3 ve 4 konumu hafızasına kaydedebilen bir sistem mevcuttur. Örnekle açıklayacak olursak;

1. Ailede aracı kullanan 3 kişi var. Bu 3 kişinin boyları kiloları farklı farklıdır.
2. Her birey aracın sürücü koltuğuna oturduğunda farklı pozisyonda oyurmak istemektedir.
3. Kullanılan araçta 3 adet konum hafıza bilgisi mevcut olduğunu varsayarsak; her birey kumanda panelinden (butonları kullanarak) koltuğun pozisyonunu kendine göre ayarlar ve 3 adet kayıt butonundan birine basarak kaydeder.
4. Böylece her 3 bireyinde kendine özel ayarları artık hafızalı koltukta kayıt altındadır.
5. Her birey aracı kullanmak için direksiyon başına geçtiğinde, sıfırdan ayar yapmaktan kurtulur ve kendisi için önceden tanımladığı pozisyon ayar butonuna 1 kere bastığında, sürücü koltuğu istenilen ayarla saniyeler içerisinde dönüşür ve bireyin ihtiyacı olan konumda seyahat etmesine imkan tanır.

hafızalı koltuk nedir

 

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Sayısal Loto kaç TL 2018

Milli Piyango Sayısal Loto şans oyunu 1 kolon oynama bedeli 1,50 TL’dir. Görselde oynanmış örnek …

Forum Otomobil