Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Emme Manifoltu Nedir?

Emme Manifoltu Nedir?

Motordaki yanma işlemi için gerekli olan hava, emme manifoldu üzerinden emme valfine, burdan da silindirin içine aktarılır. Motorun değişken performans ihtiyacına bağlı olarak emme manifoldu üzerinde değişiklikler yapılabilir. Ancak bu şekilde tüm koşullarda ve devir hızlarında silindirlerin yeteri miktarda hava ile beslenmesine imkân sağlanabilir. Bu da çok yollu emme manifoltu sistemi ile mümkündür.

Düşük devir hızlarından olabildiğince hızlı bir şekilde yüksek devir aralıklarına ulaşmak için uzun emme manifoldu kullanılır. Yüksek devirlerde ise optimum performans gücünün sağlanması için daha kısa emme manifolduna ihtiyaç duyulur. Emme manifoldu, sahip olduğu elektronik kumandalı kelebek sistemi sayesinde, düşük devir hızlarında uzun boru üzerinden hava aktarımı sağlarken, yüksek devir hızlarında ise daha kısa boru mesafesi sunar.

Emme manifoldu, araçlarda hava filtresinden sonra motorun içerisine temiz havanın girmesini sağlayan parçadır. Araç performanslarını artırmak için bu parça değiştirilebilir. Piyasada bu tür emme manifoldlarına spor emme manifoldu ismi verilir. Spor emme manifoldlarında hava kanalları standart kanalların genişliğine nazaran daha büyük olduğu için yanma işlemi için gereken havadan fazlası motora ulaşır. Böylece daha fazla yanma sağlanarak performans artışı sağlanır.

Tek başına takılan spor emme manifoldları motorun gücünü 3-5 beygir civarında artırır. Fakat dijital olarak ecu beyin yazılımı yani chip ve eksantrik mili modifikasyonu ile yaklaşık 15-20 beygire kadar performans artışı sağlamak mümkün olabilir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil