Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Mafsal nedir?

Mafsal nedir?
Mafsal çeşitleri nelerdir?

Tork, mafsallı miller ve tahrik milleri ile şanzımandan tahrik tekerleklerine iletilir. Standart yapılarda (Motor önde, tahrik arkada) şanzımandan diferansiyele güç ak­tarımı bir kardan mili ile sağlanır. Bağlantısı çapraz/istavroz mafsal veya kuru mafsallarla yapılır. Eğer arka sabit ak­sın yaylanması esnasında boylamasına mesafe değişik­likleri oluyorsa, kardan mili iki parçadan oluşmalıdır. Genellikle çelik borudan imal edilen kardan mili dönüş sırasında gövdeye vibrasyon aktarmamalıdır.

Arkadan tahrikte ve önden tahrikte tekerleklere iki tane aks mili gider. Direk­siyonun dayama noktasını ve yayların çalışma mesafe­sini sağlamak için, önden tahrikte aks mili mafsalları büyük sapma açılarına sahip olmalıdır. Ayrıca büyük di­reksiyon dayama noktası sırasında, çevirme hareketi akıcı biçimde gerçekleşmelidir ki titreşimler direksiyonu etkilemesin. Genellikle kutu veya küresel mafsal kulla­nılmaktadır.

Mafsal Çeşitleri:
Kutu mafsallar açılarından (18°’ye ka­dar) bağımsız olarak akıcı bir hareket süreci­ne sahiptir. 24 milimet­reye kadar uzunluk de­ğişikliklerini karşılaya­bilirler.
45°’ye kadar sapma açılarına sahiptir, ancak uzunluk değişikliklerini karşılayamazlar.

Çapraz mafsallar dönme momentlerini ak­tarabilirler ve 15°’ye ka­dar sapma açısına sahip­tirler.
Kuru mafsalların maliyeti daha düşüktür, bakım gerektirmezler ve darbe emme elemanları olarak kullanılırlar. Sap­ma açıları 5°’dir.
Tripod mafsallar Mafsalın şekli) senkronize kayabilen mafsallar­dır ve mafsallı miller ile aks millerinde kullanılır­lar. 22°’ye kadar sapma açıları bulunur ve 30 mm’ye kadar eksenel kaydırmalara imkan ta­nırlar.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil