Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » A » Yan ayna nedir?

Yan ayna nedir?

Yan ayna nedir?
Dikiz aynası nedir?
Yan aynaların fonksiyonu nedir?
Yan ayna çeşitleri nelerdir?

Yan ayna veya dikiz aynası nedir?

Aracın sağ ve sol ön direklerinde veya ön kapılar üzerinde sabit olan aynalar dış ortamda arka tarafı görmeye yardımcı olan ve araç üzerinde sürücünün en büyük yardımcı ekipmanlarından bir tanesidir.

Yan aynaların fonksiyonu nedir?

Şerit değiştirilirken veya arka taraftan akan trafiği izlemek ve duruma göre manevra yapmayı kolaylaştıran, geri park etmek için kullanılır. Yan aynaların camları genellikle ters mercekli olur. Ve bazı araçlarda çift bölmeli cam kullanılarak görüş açısı artırılmak için dış bölümlerindeki mercekleme kabiliyeti biraz daha artırılır. Normalde yakını uzaktaymış gibi gösterir.

Yan aynaların çeşitleri nelerdir?

Yan aynalar 1970’li yıllarda üretilen bazı otomobillerde sadece sol tarafta bulunmaktaydı. O günlerin şartlarında sağ aynalar opsiyonel olarak ekstra donanım olarak satılmaktaydı. Aynı günümüzdeki klimalı klimasız opsiyonları gibi.

Otomobillerde kullanılan yan aynaların donanım özelleri

1. İçten mekanik pim+tel mekanizmalı aynalar.
2. Elektrikli buton kumandalı aynalar.
3. Elektrikli kumandalı yön kontrollü ve katlanır aynalar.
4. Elektrikli kumandalı, ısıtmalı aynalar.
5. (3+4) Karartmalı aynalar.
6. (3+4+5) çift mercekli aynalar.

Yan aynalar nasıl ayarlanmalıdır?

Yan aynaları ayarlarken şoför koltuğunda oturduğunuzda boyun hareketi yapmadan göz hareketi ile kolayca göreceğimiz açıda ayarlanmalıdır. Kör nokta ayarının mutlaka çok iyi yapılması gerekmektedir. Ayna ayarlanırken aracınızın arka kısmınında bir miktar görüşe girmesini sağlamanız gerekmektedir. (Mesafe orantılaması için)

Yanlış ayna ayarlarını örnekleyecek olursak, eğer aracınızın ön kapısını ayna görüş açısında görüyorsanız ayna ayarlarınız yanlış, kör nokta alanınız fazla demektir. Şayet aracınızın yansımasını aynalardan hiç görmüyorsanız buda sürüş anında riskli durumda olduğunuz anlamına gelir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil