Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » R » Radyatör nedir?

Radyatör nedir?

Radyatör nedir?

Radyatör dünyada birçok sektörde bilinen adıdır. Otomobillerde kullanım yerleri ise, soğutma suyu radyatörü ve klima gazı soğutma radyatörü olarak kullanılır. Radyatörlerin yapılarına göre bir giriş, birde çıkış olmak üzere iki bağlantı noktası vardır. Bir devirdaim pompası ile araç motorunu soğutmak için kullanılır. Devirdaim pompası suyu kapalı devre içerisinde sürekli aynı istikamette çevirirken radyatörden geçiş sırasında , motor gövdesinde ısınan suyun soğutulması sağlanır.

Klima radyatörlerinde ise Tetrafloretan (R134a) gazını soğutmak amacıyla kullanılır. Klima kompresöründen kapalı devre klima sisteminde iç ortam soğutulurken dış ortama sıcak gaz çıkışı gerçekleşir. Bu ısınma klima sistemine zarar vermesin diye basınca dayanıklı radyatörler kullanılarak dış akım klima gazı olan Tetrafloretan (R134a) radyatör ile soğutulur. Otomobillerde değişik ebatlarda yer almaktadır.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil