Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

VIP Nedir?

VIP Nedir?

VIP kısaca sıralama demektir. Protokol anlamında çok önemli kişi anlamına gelir. ”Very Important Person” in kısaltılmış halidir.

Başbakanlık kanun ve kararlar yürütme kurulunun çıkartmış olduğu bir VIP listesi vardır. Devlet büyükleri, emekli devlet büyükleri, emekli paşalar, devlet sanatçıları, liyakat nişanı sahipleri zaman zaman VIP’ den istifade ederler.

VIP Hizmeti nasıl verilir?

Yurtiçinden ve yurt dışından gelen VIP’ler olur. Dışişleri Bakanlığı ya da Valilikten hangi konukların geleceği bildirilir. VIP listesinde yeralan konukların güvenliği, karşılama ve uğurlanmaları Protokol Müdürlüğü tarafından sağlanır. VIP harici yolcular VIP salonuna sokulmaz, zira kararnamedeki belli tüzüklere uyulur.

VIP Salonu nedir?

VIP salonu, Devlet Hava Meydanları, Emniyet, Türk Hava Yolları olmak üzere, 3 kuruluştan oluşur. VIP listesinde yer alan konuklar buradan geçerler. Bazen yabancı hava yollarının yolcuları da burayı kullanırlar. Çok önemli yabancı iş adamları da, Türkiye’nin itibarı açısından buradan alınırlar. Atatürk Hava Limanı süreç içinde çok büyük değişiklikler neticesi uluslararası üç büyük terminalden biri olmuştur.

VIP Otomobili nedir?
Lüks, Süper lüks’ten sonra ultra lüks kavramlarından sonra gelen ve VIP adını otomobillerin modellerinde görmekte mümkün. Yukarıda bahsedilen VIP kişilere hizmet vermek için tasarlanan otomobil tipidir. Gerçek anlamda VIP otomobiller, diğer tüm ültra lüks kavramının yanı sıra, kırılmaz ve dağılmaz cam, zırhlı kaporta, zırh boya, yangına ve infilak durumlarında fazlaca kuvvetlendirilmiş ağır metallerin bu konforu ve güvenliği sağlamak için fazlaca kullanıldığı otomobil tipleridir. VIP otomobillerde ayrıca uydudan kontrollü motor açma, motor kapatma, yer tespiti gibi özelliklerin yanı sıra, içinde bulunan yolcu taşıma kapasitesine göre ilk yardımda üst seviyededir. Örneğin standart otomobillerde sağlık çantası ve bazı ek yardımcıların olmasının yanı sıra, VIP Otomobillerde ise elektro shock cihazı, basit müdehaleler için cerrahi ekipman, anestesi cihazı gibi elektronik cihazlarda araçta mikro ölçülerde bulunur. VIP otomobiller standart otomobillere göre astronomik satış rakamlarına, içinde barındırdıkları ekipmana göre değişiklik göstermektedir.

 

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Soğutma sistemi nedir?

Soğutma sistemi nedir? Su ile soğutma sisteminin bazı parçaları: Radyatör, Vantilatör, Devir daim pompası, Termostat, …

Sıralı tip motor nedir?

Sıralı tip motor nedir? Sıralı motor nedir? Sıralı sistem motorlar nasıl çalışır? Sıralı tip motor, …

H tipi motor nedir?

H tipi motor nedir? Silindirlerin birbirine göre konumları H şeklinde olan motor tiplerine denir. V …

Forum Otomobil