Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » E » El freni nedir?

El freni nedir?

El freni nedir?
El freni görevi nedir?
El freni mekanizması nasıl çalışır?
El freni nasıl kullanılır?

El freni bütün araçlarda bulunan, aracı park halinde sabitlemeye yarayan standart güvenlik donanımıdır. Ayrıca ayak pedalının çalışmadığı durumlarda mecbur kalınırsa aracı yavaşlatmak için kullanılır.

El freninin mekanizması nasıl çalışır?

El freninde ayak pedal freninde olduğu gibi gibi hidrolik yağ bulunmaz. El freni tekerlek fren sistemini manuel olarak çelik bir halat yardımı ile mevcut hidrolik fren sisteminden bağımsız olarak çalışmasını sağlar. El freni çekildiğinde balatalar disklere veya kampanaya yapışarak frenleme yapmaya yardımcı olur veya aracın park halinde sabit durmasını sağlar.

El freni nasıl kullanılır?

Klasik el frenlerinde kol üzerinde bulunan düğmeye basılmadan yukarı çekilir. El frenini çekme esnasında dişli seslerini duymak mümkün olur. Olası bir durumda ayak pedal frenin çalışmaması halinde butona basılı olarak dengeli frenleme sağlanmalıdır. Aksi takdirde fren kilitlendiğinde kazaya sebebiyet verebilir.

El frenini kış aylarında aracı sabitleyecek kadar çekmenizde yarar vardır. Çünkü ıslanmış balatalar siz aracınızı park edip el frenini çektiğinizde disk veya kampanaya yapışıp donmasına ve birkaç saat sonra el frenini indirseniz bile balata ve kampanaya yapışmış olduğu için bırakmayacaktır. Bu gibi durumlarda yapışan fren balata disk ve kampana grubuna dışarıdan ya buz çözücü tatbik edilmeli yada çekiç ile kaliperlere veya kampanaya hafif bir darbe vurulmalıdır. Yaz aylarında bu sıkıntı yaşanmayacağı için el freni kullanımında araç durdurulana kadar çekilmesinde sakınca yoktur.

Not : El frenini çektikten sonra eğer park alanı rampa ise, aracın duruş konumuna göre el freni gevşek olması göz önüne alınarak, araç burun kısmına eğimli ile geri vitese, eğer arka tarafı rampaya doğru ise 1. vitese takılı bırakmakta yarar vardır.

el freni nedir

el freni şeması

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil