Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » A » Araba Paylaşımı Nedir? (Carshare)

Araba Paylaşımı Nedir? (Carshare)

Araba Paylaşımı Nedir?

Araba paylaşımının iki şekli varmış. Birincisinde kendi arabanızı, sizinle aynı yöne giden insanlarla paylaşıyorsunuz veya siz arabası olan birine eşlik ediyorsunuz. İkincisinde bir şirkete ait arabayı, birçok insan kiralayarak ortak kullanıyor. Her paylaşım şeklinin amaçları aslında aynı; arabaların atmosfere saldığı sera gazı miktarını azaltmak ve maddi tasarruf sağlamak. Üçüncü bir amaç da daha sosyal bir yolculuk yapmaktır.
2004 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre Amerikan otomobillerinin yıllık sera gazı salınımı 314 milyon metrik ton olarak belirlenmiş. Bu sayı 55 bin mil yol alan bir kömür trenine eşit olup dünyayı iki kez dolaşmaya yetebilmektedir. Artık insanların birle yetinmeyip birden fazla araba satın aldığı ve yakın mesafe yerlere bile otomobille gittikleri düşünülürse, yaratılan ekolojik tahribatın vahim boyutu hayal edilebilir sanırım. Üstelik İstanbul gibi, nüfusu çok fazla olan bir şehirde, araba sayısı da ciddi boyutlarda. İstanbul’un sürekli doğu-batı yönünde genişlemesi, iş merkezlerinin giderek daha uzak mesafelere taşınması, insanların yolda geçirdiği süreyi oldukça uzatıyor ve bu durum çok sayıda aracın hergün şehirlerarası yol kateder gibi trafiğe çıkması anlamına geliyor. Toplu taşıma geliştirilmeye çalışılsa da bu kalabalıkta onlar da ağzına kadar dolu ve insanlar daha özerk olduklarını düşündükleri arabalarına daha da bağımlı oluyorlar. Aslında bu şartlarda çok da haksız sayılmazlar, çünkü insanların arasında doğal güvenlik mesafeleri vardır. Bu mesafeler kültürden kültüre değişmekle beraber ortalama 0-25 santimden mahrem sınırı başlar ve umumi yerler için 250 cm’e kadar gider. Ancak İstanbul’da toplu taşıma araçlarında böyle bir sınırın ortadan mecburen kalktığını biliyoruz. Bu nedenle insanlar arabalarında sınırlarının güvende olduğunu hissediyorlar. Bisikletle yolculuk etmek de ekstra zorluklar taşıyor çünkü şehirde bisiklet yolları yapılmamış. Yapılmış yerlerde de ulaşım değil keyif amaçlı yapılmış planlamalar söz konusu. Birçok insan arzu etse bile, bisikletle yolculuk etmeyi tehlikeli buluyor çünkü diğer sürücülere güvenmiyorlar. Ve işyerlerini yine uzak buluyorlar bisikletle gidebilmek için.
Bu şartlarda araba paylaşımı, hem maddi tasarruf sağlıyor insanlara, hem de daha rahat gitmelerine olanak tanıyor. Aslında bir toplu taşıma şekli olan araba paylaşımı, aynı zamanda daha ekolojik bir ulaşım için çözüm yaratmaya çalışıyor. Araba paylaşım(Carsharing) sitelerinin en büyüğü ABD ve İngiltere’nin çeşitli kentlerinde çalışan Zipcar’dır. Zipcar’da, siteye üye olup araba seçtikten sonra o arabayı rezerve ediyorsunuz. Daha sonra sitede seçtiğiniz arabaya gidip Zipcar’ın verdiği kartınızı gösteriyorsunuz. Gerekli teknolojik donanıma sahip araç, onu rezerve ettiğinizi algılıyor. Sonrasında aracı istediğiniz zaman açıp kapayabiliyorsunuz, başkası kullanamıyor. Her rezervasyon 180 mil yolculuk içeriyor ve benzin de karta dahil oluyor. Özetle Zipcar, pratik bir araba kiralama servisi, sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanılması için. Zipcar’ın sitesindeki bilgilere göre, kullanıcıları, araba sahiplerine göre ayda 500$ tasarruf ediyor, 219 milyon galon benzin tasarrufu yapılıyor ve yola daha az araba çıkmış oluyor. Zipcar’ın benzerini Türkiye’de Atlagit sitesi yaptı. Atlagit saat bazında çalışıyor ve sigorta, vergi, bakım, temizlik, otopark, benzin gibi bir araba sahibinin üzerinde sürekli yük oluşturan meseleleri, kullanıcılarının artık düşünmemesi gerektiğini söylüyor. Zipcarla aynı çalışma şekline sahip, paket fiyat önerileri sunuyor ve arabaların özelliklerini üye olmadan da görebiliyorsunuz. Şehrin merkezi bölgelerinde seçtiğiniz arabaya atlayıp gidebiliyorsunuz.
Henüz Türkiye’de görmediğim kiralama şekli de kişiden kişiye(peer-to-peer car sharing) araba paylaşımı. Bir şirketin aracı yerine insanlar birbirlerinin arabalarını kiralayarak yolculuk ediyorlar. Özellikle yakınlarında oturan kişilerin arabalarını kiralayabilmek pratik oluyor, arabasını kiralayan kişi de para kazanmış oluyor. Bunların dışında taksi paylaşım siteleri bile yapılmış ki bence İstanbul’da başarılı olabilecek bir uygulama. Çünkü vasıta bulunamadığında, bekleyenlerin bir araya gelip ortak taksi tutmaları sıkça rastlanan bir durum burada.

Türkiye’de de yaygın olan bir diğer paylaşım şekli ise en başta bahsettiğim araba sahibi kişinin yolculuğunu başkalarıyla paylaşması yani sürüş paylaşımı(ride sharing). Ortakaraba ve Ortakoto siteleri Türkiye’de sürüş paylaşımını gerçekleştiren siteler. Ortakaraba, çevre dostu ulaşım sloganıyla hareket ediyor ve normal paylaşımcılar dışında üniversitelileri ve maça gidenleri kategorize ederek, insanların amaçlarına uygun kişileri bulmasına yardımcı oluyor. Böylece örneğin hergün aynı saatlerde aynı üniversiteye giden birkaç kişi, giderleri paylaşarak, daha rahat bir ulaşım gerçekleştirebiliyorlar. Ortakoto da çevre duyarlılığını vurguluyor ve sitenin yol arkadaşı bulmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Çoğumuzun hergün saatlerce yol katettiğini düşünülürse, bu saatlerin daha kolay geçmesi için bir yol arkadaşına sahip olmak, onu tanımaya çalışmak ilginç olabilir, hem de vaktin daha rahat geçmesini sağlar.

Son olarak sadece markalar toplumlara etki etmez, toplumlar da markaları değişime zorlar. Bunun bir örneği olarak BMW DriveNow, Volkswagen Quicar, Peugeot MU, Daimler Car2Go, araba kiralama servisi açan dünyaca ünlü araba markalarıdır. Bu nedenle, değiştirmek istediğiniz konularda, kendinize güvenin ve adım atmaya çekinmeyin. Sizin yaptığınızı gören en az 1 kişi aynısı yapacaktır.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil