Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » R » Rodaj Nedir?

Rodaj Nedir?

RODAJ NEDİR?

Motor üreten firmaların çoğu motorlarının rodaja ( Break in ) ihtiyacı olmadığını yada az bir süre ile rodaj yapılabileceğini söylemektedir. Oysa gerçekte durum bunun tersidir. Tüm motorların rodaja ihtiyacı vardır. Çünkü günümüzde motorlar her ne kadar profesyonel şekilde yapılıp yüzlerce kez testten geçse de çalışma şartlarında dönen parçaların ve hareketli parçaların şekilleri değişmektedir. Normalde piston ve gömlek dairesel olarak üretilmektedir.ayrıca piston ve gömlek arasında belirli bir boşluk bırakılmaktadır. Ancak motor çalışma sıcaklığına eriştiğinde bu değerler değişmekte piston ve gömlek bir miktar aşınarak gözle görülemese de elips (yumurta) şeklini almaktadır. Bu yüzden motorların ilk çalıştırılmalarında bazı temel konulara dikkat edilmelidir.

Rodaj, motorların ilk defa kullanıldığında belli bir sure fazla ısıtmadan ve zorlamadan çalıştırılması demektir. Piston ve silindirlerin birbirine daha uyumlu çalışmasını sağlar. Yanlış rodaj motorunuzda güç kaybına yol açabilir ilerleyen zamanlarda.

Teknik olarak ‘Running-in’ diye bilinen bu süreç, genellikle tüm sürtünme şartlarına dair bir tabir olsa da motorda rodaj; özel olarak silindir içindeki (ve etkisi silindir yüzeyine kıyasla çok küçük de olsa segman üzerindeki) imalat pürüzlülüğünün ortadan kalkmasına kadar gecen zamana işaret eder. Bu sure içinde yüzeydeki nano ve mikro ölçekteki pürüzlülükler aşınırlar.
Bu aşınma safhası henüz tamamlanmadan motoru çok zorlarsanız (uzun sure yüksek devirde kullanırsanız) bu pürüzlülüklerin aşınma modunu değiştirirsiniz

Daha teknik bir dilde anlatmak gerekirse;
yaklaşık 1.000 km sonunda gömlekler, segmanlar, biyel kolu ve krank yatakları birbirlerini çizerek (çizme konusunu yanlış anlamayalım, mikron mertebesinde birbirleri üzerinde yol yaparlar, bu, bir süre sonra bir nevi gevşemeyi sağlar) sürtünmenin en aza ineceği hale gelirler.
Silindirlerde, krank milinin yapısından dolayı, silindir yuvasının bir duvarında daha fazla yük oluşur. Motorunuz yeni iken asılırsanız bu taraf kesinlikle daha çok aşınacaktır. O an bir şey olur mu, hayır.. Ama diyelim ki 40,000 km yapabilecek motor 25-30 binde rektifiye isteyecektir.

Yeni bir motor aldığınızda, motorunuzu rodaja kadar fazla zorlamayın.Çünkü ısınmamış motor üzerindeki sıkıştırmalar, motor içinde aşınmalara ve bunun sonucu silindir ve segmanların sürtünmesinden oluşan parça, çapak ve metal talaşı gibi ufak maddelerin motorunuza zarar vermesine sebep olur.

Diğer bir konu ise, rodajın size sağladığı avantajlardır. Yeni bir makine aldığınızda rodaj sizin makineye alışmanızı sağlar. Eğer 500-1000 km arası motorunuzu fazla sıkıştırmazsanız, bu hem motorunuzun kondisyonu bakımından iyi olur,hem de sizin motorla ilişkilerinizi genişletir ve hakimiyet gücünüzü yükseltir.
Motor sizi tanırken,sizde motorunuzu tanırsınız. Bu karşılıklı bir şey dir.

Son olarak motorunuzun rölantisini rodajdan önce değiştirmeyin.Fabrikasyon olarak ayarlanmış yada kata loğunda nasıl ayarlanacağı belirtilmiştir.Ayrıca yeni motorlarda tamamen rodaj oluncaya kadar düzensizlik gösterebilir.
Ama bu sorunda artık yeni üretilen motorlarda görülmemekte.
Biraz özen göstererek motorunuzu yıllarca problemsiz olarak kullanabilirsiniz.Ne kadar uzun süre kullanacağınız bir kaza-kırım dışında daha çok size kalmıştır.

Ayrıca aldığınız motorun lastikleri, henüz çok yeni olduğundan bir 100-200 km asfalta alışmalı ve ısınmalıdır. Böylelikle motorun altından kayma riskini azaltırsınız. Bu da rodajın diğer bir önemli ayrıntısını bize göstermektedir. Demek ki rodaj, her motorda yapılması gereken çok mühim bir şeydir.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil