Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » F » Ford Fiesta 1.6 Titanium X 2016 nasıldır?

Ford Fiesta 1.6 Titanium X 2016 nasıldır?

2016 Model Ford Fiesta’nın 1600cc’lik otomatik şanzıman Powershift Titanium X modelini sizler için inceledik.

Öncelikle aracın iç hacmi ile başlayacak olursak, sınıfında bulunan araçlara göre sıkışık ve kasvetli olduğunu belirtmek isteriz. Testini gerçekleştirdiğimiz araç Titanium X donanımına sahip. Otomatik 6 vitesli bir otomobil. Aracın kokpiti sürücü ve ön yolcu için ideal. Fakat arka koltukta oturan yolcular için konforsuz ve dar. Boyu 1,60 ve üstünde olan yolcuların arka koltuklarda seyahat ederken pek rahat olabileceğini söylemek mümkün değil. Fakat 2 veya 3 kişilik yolculuklarda aracın 105 beygirlik olmasını da hesaba katarsak araç o zaman amacına uygun olarak kullanılmış olacaktır.

Aracın 4 kişilik bir ailenin uzun yolculuklarda pek rahat olamayacağı gibi, bagaj hacminin de yetersiz olduğunu belirtmekte yarar var. Bagaja orta ölçülerde 1 bavul ve kenarlarda kalırsa boşluklara eşya koyabilmek mümkün olabilir. Bagaj pandizotunu devre dışı bırakırsanız yüksek bavul koymak mümkün olacaktır lakin arka cam seyrini kapatmanız gerekeceği için mecbur kalınmadıkça bunu yapmamanızı öneririz. Aracın arka koltukları komple öne yatırıldığında ise bagaj hacmi muazzam genişliyor. Bunu da belirtmekte fayda var.

Aracın arka camı ve arka yan camları siyah renkli. Aracın içini göstermeyen esrarengiz bir durumu söz konusu. Koltuklar Titanyum X olmasına rağmen deri döşeme seçeneğinin olmaması bence olumsuz olmuş. Aracın döşemeleri siyah üzerine beyaz çizgili minik desenlerden ve kauçuk kaydırmaz kumaştan oluşmaktadır. Aracın 2016 yılında piyasaya çıkan Ocak-Haziran dönemi üretimlerinde AUX girişi varken bu özellik Temmuz-Aralık dönemi piyasaya sürülenlerde kaldırılmış. Fakat teyp kumanda tuşlarında AUX butonu var lakin teybin arkasından ekstra bağlantı için sökülmesi gerekiyor. Eksi notlardan biride buna verilebilir. Ayrıca MP3 dinlemek için aracın USB girişine taktığınız tüm flash bellekleri okumama gibi ilginç bir tribi var ki buna da eksi puan veriyoruz.

ford-fiesta-titanium-x-powershift

CD çalar ve Radyo sorunsuz çalışıyor. Fakat orta ekran aydınlatması ve kullanılan ışık rengi bizce yetersiz. Seyahatlerde kullanımda ekran notlarını okuyabilmek için sürüş esnasında yola odaklanmanızı engelleyecek cinsten bir tasarıma sahip. ODOmeter (göstergeler) ekranında bulunan Vites konumlarını anında görmekte zor. Küçük bir kol saati ekranını andıran bu göstergenin ODOmeter’da yer olmasına rağmen neden küçük tasarlandığı aklımıza Ford’un cimriliğini getiriyor.

105 beygirlik, 1600cc’lik Fiesta motoru bu araç için oldukça iyi. Otomatik araç olmasına rağmen ivmelenme oldukça iyi fakat üst hızda tatmin edici değil. Aracı düz yolda denediğimizde, maksimum hızın 180 km’nin üzerine çıkamadığına şahitlik ettik. Tabii denediğimiz araç sıfır km olduğu ve aracın otomatik vitesli olduğunu göz önüne alırsak ki 180km ‘de fena bir hız değil. Türkiye’de yollarda bu süratle araç kullanmakta oldukça riskli ayrıca ama test sonucu ne çıkar diye merak ettik ve 180 km ‘nin üzerine çıkaramadık.

Aracın ön orta konsolu piano black yapılmış ve el izlerini hemen gösteriyor. Bununla birlikte kapı açma mandallarının (iç) krom olması da temizliği olumsuz etkileyen ve görsel olarak temizken güzel, dokunulduğunda ise kirli olduğu hissini uyandıran kişiden kişiye değişiklik gösterecek bir unsur. Aracın iklimlendirme butonlarının tasarımı gerçekten çok şık. Hakkını vermek gerek. Klima ve havalandırma butonları nizami dairesel bir hat üstünde teybin altında ve vites konsolunun hemen önünde rahatlıkla kullanılabilir.

Aracın ek donanımı olarak sunulan, sis farları, otomatik far sensörü, yağmur sensörü ve çelik jantlar artı özellikler fakat standart olmaması dezavantaj. Daha boş bir modelini almak isteseniz yaklaşık olarak 4.000TL daha farkı olurken, hız sabitleyici, kararan dikiz aynası seçeneği de bulunmamakta. Titanium X modelinde ise bunlar mevcut. Kullanmış olduğumuz Titanium X modelinde dikkatimi çeken başka bir unsur ise yine Ocak-Haziran döneminde çıkan araçlarında motorlu yan aynalar varken, Temmuz-Aralık 2016 modellerinde motorlu aynalar iptal edilmiş. Burada da illa Fiesta alacağım diye diretenler varsa Trend paketini almalarını öneririz. Çünkü Titanium X diye satılan model ile Trend olarak satılan model arasında uçurum farklar yok. Ekonomiye önem verenlere duyurulur.

Aracın yakıt tüketimine gelince. 90 km/s lil düz yol hız sabitleyici ile ilerleyen Fiesta’nın yakıt tüketimi 3,8l/100km ilen bu hız 120km ye yükseltildiğinde düz yolda 9,8l/100km oluyor. %3 veya %5 lik eğime sahip yollarda ise hızınızı 100km ye sabitlediğinizde yakıt tüketimi 13l/100km yi görüyor. 180km ‘ye çıkarken ise 19litre/100km gibi yüksek tüketim rakamlarını anlık tüketim ekranından okuyabilirsiniz.

Araç içerisinde sürücü ve yolcu hava yastıkları perde hava yastıkları bulunmakta. Özellikle virajlarda konforlu ve araç size güven veriyor. Fren sisteminin ABS olması ve ESP ‘nin açık olması durumlarında geniş 75 derecelik virajlara 120km ile girip çıkabilirsiniz. Savrulma yada merkezkaç kuvvetini minimuma indiriyor. Süspansiyon ve yol tutuşu konusunda iyi puan verebiliriz. Aracın motor yerleşkesi ise karmakarışık. Bu karmaşayı gizlemek için plastik bir pandizot konmaması ile yine Ford’un cimriliği sanırız. Ayrıca ön kaputu tutan destek çubuğu emanet duruyor. Sanki yerinden çıkıp düşecekmiş gibi. Tedbirli olmanızda yarar var.

Dış donanım olarak, yan aynalarda sinyaller, arkada spoiler, çelik jant, krom kaplama ön ızgara, renkli camlar göze çarpan unsurlar.

Ford Fiesta Powershift 105 Beygir (Benzinli) 1600cc Otomatik Titanium X alayım mı? Diye soruyorsanız, test sürüşü yapmadan ve donanım listesine satır satır bakmadan almanızı tavsiye etmiyoruz. Daha sonra yetkili bayinin yok o özellik Haziran’da kaldırıldı, yok bu özellik Ekim’de vardı gibi bahanelerle uykuya terk edileceğinizi hatırlatır, almış olanlara hayırlı olsun, alacak olanlara da fikir olsun şeklinde yazımızı burada noktalıyoruz.

Kazasız sürüşler dileriz.

Otomobilsozlugu.com ailesi

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil