Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » T » Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası aslında bir manifolttur. Çeşitli markaların, her bir modelinde farklı tiplerde kullandığı bir tür motor koruma görevini üstlenir. Peki bu parça nasıl çalışır? Görselde bulunan termostat yuvası örnek olarak Renault Megane 2 (Faz II) modeline aittir. Bu parça motorun şoför mahali tarafına motora yandan saplamalar ile bağlıdır. Bu parçanın içerisinde motor yağı ve soğutma suyunun aynı yerde dolaştığı ayrı ayrı kanallara sahiptir. Aynı zamanda bu termostat yuvasının içerisinde bulunan hararet müşürü de bulunmakta. Adını aldığı termostatta bu parçanın içindedir. Aynı zamanda bu parça üzerinde görünen mavi tapa sayesinde soğutma suyundaki havayı tahliye etmek için kullanılır. Asıl amacı motor yağını soğutmaktır. Böyle komplike bir parçanın motor için önemi büyüktür.

Şayet motor soğutma suyu (radyatör sistemi) veya genleşme tankı (yedek su deposu) içerisinde sütlü kahve kıvamında veya tahin kıvamında görünen soğutma suyunun birinci sebeplerinden bir tanesidir. Bu parçanın motorla birleşen kısmındaki contası eskidiğinde yahut sertleşip izole etkisini kaybettiğinde, motor yağını suya karıştırır. Bunun sebep olduğu arıza sonucunda yedek su deposunda çamur kıvamında görüntü verir.

termostat_yuvası_nedir

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları …

Süper Loto Kaç Lira 2018

Milli Piyango Süper Loto 1 kolon oynama bedeli 2 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. Görselde …

On numara kaç lira 2018

Milli Piyango On Numara şans oyunu 1 kolon bedeli 1 TL’dir. 2018 yılı için geçerlidir. …

Forum Otomobil