Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik konvertör, araç egzosundan çıkan zehirli gazların olabildiğince temiz bir halde havaya karışmasını amaçlayan bir bileşendir. Dünyadaki çevreci standartların ve kanunların gelişmesiyle birlikte, bu sistemler araçlar için zorunlu hale gelmiştir. Katalitik konvertörler, atmosfere salınan zararlı gaz miktarını azaltarak çevreye verilen zararı minimize etmeyi amaçlar ve gün geçtikçe bu sistemlerin teknolojisi ve etkinliği artmaktadır.

Katalitik konvertörün çalışma prensibi, içerisinde zirkondioksit ile kaplanmış özel malzemeler bulunmasıdır. Zehirli gazlar bu malzemelerin bulunduğu alandan geçerken kimyasal bir reaksiyona girer. Bu reaksiyon sonucunda, zehirli gazlar daha az zararlı hale gelir ve egzos borusundan çıkarılarak atmosfere yayılır. Katalitik konvertör genellikle 480-650 santigrat derece sıcaklıkta çalışır ve tahmini ömrü yaklaşık 80.000 kilometredir.

Katalitik konvertör arızaları genellikle farklı faktörlerden kaynaklanan “filtre gözeneklerinin tıkanması” sonucunda ortaya çıkar. Örneğin, sürekli düşük devirde araç kullanımı, filtrelerin görevini yerine getirememesine ve dolayısıyla monolit gözeneklerinin tıkanmasına neden olabilir. Kalitesiz yakıt kullanımı da katalitik konvertör arızalarına yol açabilir.

Yüksek yağ katkı oranına sahip yakıtlar, monolit gözeneklerinde tıkanmaya ve dolayısıyla katalitik konvertör arızalarına sebep olabilir. Benzer şekilde, yüksek solvent katkı oranına sahip yakıtlar da monolit seramiğinin aşırı ısınmasıyla gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir ve sonuç olarak katalitik konvertör arızalarına yol açabilir.

Yorumlar
Forum Otomobil