Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

M

Üst Mafsallar Nedir ?

Üst mafsallar, otomobillerde direksiyon sisteminin önemli bir bileşenidir ve aracın dönüş yapmasını sağlayan kritik parçalardır. Bu parçalar, direksiyon kolunun direksiyon kutusu veya direksiyon dişlisine bağlandığı noktalardır. Üst mafsallar, direksiyon sisteminin üst kısmında bulunur ve direksiyon hareketini tekerleklere aktararak aracın yönlendirilmesini sağlar. Üst mafsallar, direksiyon mekanizmasında yer aldıkları için sürücünün direksiyon hareketlerini doğrudan tekerleklere iletmekle görevlidirler. Bu parçalar, sürücünün direksiyon hareketlerine …

Devamı »

Gdi Motor Teknolojisi Nedir ?

Direkt püskürtmeli buji ile ateşlemeli motorlar, Gasoline Direct Injection (GDI – Direkt Benzin Enjeksiyonu) adı verilen yeni bir teknolojiyi kullanarak Mayıs 1996’dan beri üretilmektedir. Bu motorlar, Aralık 1998’de 400 binden fazla üretim adedine ulaşmıştır. GDI motorları, yakıt tüketimini %20 daha azaltırken zararlı egzoz gazı emisyonlarını düşürürken gücü %10 artırmaktadır. Gdi Motor Teknolojisi Nedir ? Bu teknolojinin geliştirilme amacı, en iyi …

Devamı »

Etek nedir? (Side Bumper) yada Maşbiyel kaplaması nedir?

Etek nedir? (Side Bumper) yada Yan tampon. Sanayide bilinen ismi ile maşbiyel kaplaması nedir? Genel olarak otomobillerin dış görüntülerini değiştirmek için kullanılan bir parçadır. Bu parça otomobillerin yan kısımlarına monte edilerek güzel görüntü elde etmek için kullanılmaktadır. Fotoğrafta görülen parçadır.

Devamı »

Mat boya nedir?

Katı boya (Mat boya) nedir? Rengi dışında hiçbir ışıltı, derinlik yada ultra parlak özelliği yoktur. Bu tip boyaların uygulama alanları kolay uygulanması sebebiyle ağır ulaşım araçları, inşaat ekipmanları ve uçaklarda en sık görülen tipdir. Ayrıca otomobil, kamyon, motosiklet gibi araçlarda da kullanılır.

Devamı »

Metalik boya nedir?

Metalik boya nedir? Bakır, alüminyum, bronz gibi ağır metal tozlarının boyaya eklenmesiyle parlak görünüş veren özel kimyasal karışımlı boyalara verilen genel isimdir.

Devamı »
Forum Otomobil