Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

B

Fren destek sistemi nedir?

Fren destek sistemi nedir? BAS nedir? ABS’nin çalışması için gerekli azami fren basıncına, pedal üzerinde çok büyük kuvvetler uygulamaksızın ulaşılmasını sağlar. ideal frenlemeyi sağlamak amacıyla son yıllarda üretilen otomobillerde standart olarak yer almaya başlayan sistem, durma mesafesinin kısalmasını da sağlıyor.  

Devamı »

BMW Logosunun anlamı nedir?

BMW Logosunun anlamı nedir? Bayern Motor Werken. Yani Bayern Motor Waken demek Bayern Motor Sanayi Sadece fabrikanın isminin baş harfleri verilmiş. BMW’nin amblemindeki mavi beyaz renkler, Almanya’nın Bavyera eyaletinden geliyor. 1929yılından bu yana uçak ve motoru üreten BMW, amblemdede üretime uygun lastik içinde dönen pervane figürüne yer veriyor… daha sonra araba üretimine başlayan BMW arabalarındada aynı amblemi kullanmayı tercih etti.

Devamı »

Bijon nedir?

Bijon nedir? Saplama nedir? Bijon ne işe yarar? Saplama nerede kullanılır? Otomobillerde veya lastik tekerlekli araçlarda tekerleği (jantı) aks miline bağlamaya yarayan somun ya da cıvata bijon denir. Tabir edilen cıvatalara saplama adı da verilir.

Devamı »

Boxer motor nedir?

Boksör tipi motor nedir? Boxer motor nedir? Boksör motor! Boksör motor (boxer) ya da diğer adıyla düz motor pistonları yere paralel olan bir içten yanmalı motordur. Boksör motorda silindirler tek bir krank milinin her iki tarafına 2 sıra halinde yerleştirilmiş ve böylece tüm pistonların hareketinin tek bir düzlemde olması sağlanmıştır. Yatay olarak pistonları karşılıklı olan bu içten yanmalı motorun patent …

Devamı »

Bagaj filesi nedir?

Bagaj filesi nedir? Bagaj filesi ne işe yarar? Bagaj filesi nasıl montaj yapılır? Bagaj filesi nedir? Bagaj filesi, bagaj içine kullanılan balık ağına benzeyen esnek yapılı örgüye sahip aksesuarın ismidir. Bagaj filesi ne işe yarar? Bagajınıza yerleştirmiş olduğunuz eşyaların, seyahat esnasında yer değiştirmemesi, kırılacak önemli eşyaların korunmasında kullanılabilir. Bagaj filesi nasıl montaj yapılır? Bagaj fileleri genellikle otomobillerde fabrika çıkışlı standart …

Devamı »

B Segmenti araçlar nelerdir?

B Segmenti araçlar B Segmenti otomobiller B Segmenti araçlar nelerdir? B Segmenti otomobiller küçük olarak adlandırılır. Avrupa’da B segmenti veya Supermini olarak isimlendirilir. Araç toplam uzunluğu 370 santimetre ile 410 santimetre arası uzunluğa sahiptirler. Donanım olarak üst segmentlere oranla daha zayıf ve kaliteleri nispeten daha düşük olmakla birlikte performansları düşük tutulan araçlardır. Bu tip B segmenti araçlarda kendi içinde küçük …

Devamı »

Buji kablosu nedir?

Buji kablosu nedir? Buji kablosu ne işe yarar? Spark Plug Cable nedir? Endüksiyon bobini tarafından meydana getirilen yüksek gerilimi uygun zamanda uygun bujiye gönderen iletken düzeneğidir. Motor üst bloğunda sıralı bujilerin üst bağlantı noktasından enerjiyi yanma hücresine göndermek için kullanılır. Dış kısmı izolelidir. İç kısmı sarmal metalden oluşmaktadır.

Devamı »

Baskı balata ömrü kaç km’dir ?

Baskı balatanın ömrü kaç km’dir sorusunun cevabı Tabiki videodaki görüntüde kullanıcı hatası var. Bu konuyla ilgili sık sık soru aldığımız için bu videoda anlaşılacağı gibi baskı balata ömrü kullanıma bağlı olarak değişir.

Devamı »
Forum Otomobil