Ç

Oto çakmağı nedir?

Oto çakmağı araç kokpitinde bulunan sigara yakmak için tasarlanmış, elektrik ile ısınan rezistans çalışan parçaya verilen isimdir. Bu parça otomobil, kamyon, otobüs ve tırlarda bulunur. 12V ile çalışır. Aküden aldığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek kızdırılan rezistans ile yakma gücüne ulaşır. Böylelikle sigarayı yakmak için kullanılır.

Devamı »

30 Nerenin Plakasıdır?

30 Nerenin Plakasıdır? 30 Hakkari’nin Plakasıdır.  Sabit telefon kodu : 438’dir.   Aşağıdaki düzenlemeden Kanun Hükmünde Kararname ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Hakkari’nin isminin değiştirilmesinden vazgeçildi. 19 Ağustos 2016 30 Nerenin Plakasıdır? 30 Çölemerik Plakasıdır. Eski adı Hakkari olan ilimizin adı 02 Ağustos 2016 Tarihinde Çölemerik olarak değiştirilmiştir. Sabit telefon kodu : 438’dir.

Devamı »

18 Nerenin Plakasıdır?

18 Nerenin Plakasıdır? 18 Çankırı’nın plakasıdır. Sabit telefon kodu : 376’dır.

Devamı »

17 Nerenin Plakasıdır?

17 Nerenin Plakasıdır? 17 Çanakkale’nin plakasıdır. Sabit telefon kodu : 286’dır. Büyük Türk destanının yazıldığı, adını bir zafere isim olarak veren güzide şehrimizdir.

Devamı »

Çok Levhalı Kavrama Nedir?

ÇOK LEVHALI KAVRAMA Bir tür debriyaj kavrama şeklidir. Bu tür debriyajda, değişik işleten ve işleyen diskler kullanılmaktadır. Önemli olan her işleten diskin uygun yük miktarını işleyen disklere aktarması ve bütün işleyen disklerin dönüşlerine aksettirmesidir. Bu tür debriyaj, binek otomobilerin mekanik vites mekanizmalarında görülmemekle beraber otomatik vites mekanızmalarında ana unsuru oluştururlar.

Devamı »

Çapraz tip kardan mafsalı nedir?

Çapraz tip kardan mafsalı nedir? Bu mafsallar esas olarak birbirleri ile 90 derecelik açı yapacak şekilde bir istavrozla tutturulmuş olan ve ana şafta bitişik olan iki kelepçeden meydana gelmiştir. Çapraz tip mafsalın yağlama işlemi mafsalın yapımına bağlıdır.

Devamı »

Çarpışma Sensörü nedir?

Çarpışma Sensörü nedir? Akıllı sensör sistemi, ilgili pasif güvenlik sistemlerini (hava yastığı, emniyet kemeri gerdiricileri gibi) kaza durumunda tam zamanında devreye girmelerini sağlayacak şekilde tetikler. Başka bir deyişle, çarpışma sensörlerinin görevi; çarpışmayı algılamak ve ilgili sinyallere dönüştürmektir. Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için sadece birkaç mili saniyeye sahiptirler. Bu sistemin kalbinde hava yastığı kontrol ünitesi yer alır. Hava yastığı kontrol ünitesi …

Devamı »

Çevreci Cleartec Teknolojisi Nedir?

Çevreci Cleartec Teknolojisi Auto Stop&Go (AS&G), yuvarlanma direnci düşük lastikler, yüksek verimli alternatörün birleşimi olan Cleartec ile, yakıt ekonomisi ve düşük karbondioksit emisyonu sağlanır. Yani Cleartec Motorlar hem aracın daha az yakıt yakmasını hemde çevreyi daha az kirletmesi sağlanmaktadır.

Devamı »

Çapraz Fren Sistemi nedir?

Çapraz Fren Sistemi nedir? Sol ön, sağ arka ve sağ ön sol arka lastiklerin ayrı bağlantılarının anlamına gelir. Prensip olarak fren sisteminde bir arıza söz konusu olduğunda sağ ön sol arka veya tam tersi çapraz çalışır. Bu durumda direksiyon kontrolü ile ani frenleme durumunda otomobilin durmasını sağlar. Fren sisteminin tamamen kilitlenmesine mani olur. Sistem mantığı : Fren Servo sisteminin birbirinden …

Devamı »

Engine Check ışığı nedir?

Engine Check ışığı nedir? Check Engine ışığı nedir? Motor Check ışığı nedir? Motor arıza lambası nedir? Motor çek ikazı nedir? Motor kontrol ikazı nedir? Otomobilin ECU’ya bağlı olarak kontrol edilen herhangi bir noktasında arıza oluştuğunda yukarıda görmüş olduğunuz ikaz lambası sürekli yanmaya başlar. Ortaya çıkan arıza giderildiğinde ise söner! Arıza Gösterge Lambası birçok emisyon denetim ve bakım programlarında emisyon denetmenine …

Devamı »

Çamurlu tortu nedir?

Çamurlu tortu nedir? Karterin içinde zamanla biriken toz, pislik, yağ ve su karışımı olan oldukça yapışkan bir tortudur.

Devamı »

Çeki demiri nedir?

Çeki demiri nedir? (Çeki kancası veya römork kancası) Çeki demiri veya çeki kancası araçların arka tampon altında gizli veya bazı arazi araçlarında görünür olarak yerleştirilmiş, bazı sıfır km araçlarda opsiyonel olarak sunulan, aracın arka kısmına karavan, tekne veya römork benzeri motorsuz eklentilerin çekilmesi için kullanılan metal kancadır. Bu kancanın materyali, aracın çekiş performansına veya kullanım için gereken ölçülere göre değişiklik …

Devamı »
Forum Otomobil