K

Kullanıcı Kılavuzu nedir?

Kullanıcı kılavuzu, satın alınan ürünün kullanımına ilişkin talimatları içeren kitapçığa verilen isimdir. Günümüzde kullanıcı kılavuzları artık dijital olarak sunulmaktadır. Kullanıcı kılavuzlarının tipleri : Matbaada basımı yapılmış kitap CD-DVD İçeriğine kaydedilmiş dijital kopya Flash Memory gibi taşınabilir depolama cihazları Ses CD’leri ile sesli Kılavuzlar WEB Üzerinden PC/Notebook/Tablet/Cep telefonuna indirilebilir versiyon  

Devamı »

Direksiyon kılıfı nedir?

Direksiyon kılıfı, genellikle araçların direksiyon simidinde aşınma başladığında kullanılır. İsteğe bağlı olarak spor direksiyon kılıflarıda kullanılabilir. Direksiyon kılıflarının asıl amacı, direksiyonda meydana gelen aşınmayı durdurmak veya ter emici özelliğe sahip olarak deri veya kumaştan imal edilip direksiyon üzerine uygulanarak kullanılır.

Devamı »

Kafalık nedir?

Kafalıklar sürücü ve yolcu güvenliği için geliştirilmiş, koltuk sırt minderi üst konumunda, insan boynunu ve kafasını kaza anında veya sert hareketlerde darbe veya ani burkulmalara karşı korumak için otomobillerde ve hemen hemen tüm motorlu taşıtlarda standart olarak kullanılır. Koltuk fafalıkları, günümüzde mekanik veya elektrik kumandalı olarak konumu ve yüksekliği ayarlanabilen, ek olarak arka kısımlarında monitör yerleştirilerek daha fonksiyonel hale getirilerek …

Devamı »

Isıtmalı koltuk nedir?

Isıtmalı koltuk veya ısıtmalı döşeme özellikle soğuk havalarda sürücü veya yolcuların (Araç opsiyonuna göre değişir) konforunu korumak amacıyla koltuk içine yerleştirilmiş özel rezistanslar ile, aracın elektrik sisteminden aldığı güç ile çalışan ve açma-kapatma kontrolü sürücüye ait olan bel ve basen bölgesini soğuk havalarda ısıtmak için kullanılan otomobil özel donanımlarından birisidir. Koltuk ısıtma minderi olarak sonradan araçlara entegre edilebilir.

Devamı »

Küllük nedir?

Küllük otomobillerde sigara külü veya küçük çaptaki atık maddelerin koku yapmadan saklanmasını ve daha sonra boşaltılmak üzere depolandığı küçük çekmecenin ismidir. Bazı araçlarda hem ön konsolda hemde arkada oturan yolcular için ya kapı üzerinde yada orta konsolun hemen arkasında yer alır.

Devamı »

Koltuk kılıfı nedir?

Koltuk kılıfı nedir? Kotuk kılıfı, otomobillerde kullanılan hali ile mevcut döşemelerin yıpranmaması veya yıprandıysa çirkin görüntünün gizlenmesi amacıyla yada kirlenmeyi engellemek için mevcut koltukların üzerine giydirilen kumaş veya deri materyaline sahip kılıflara verilen isimdir.

Devamı »

Kask nedir?

Kask motosiklet, Formula otomobilleri ve başka üstü açık motorlu taşıtlarda, karting ve elektrikli veya benzinli 3 tekerlekli üzeri açık araçlarda sürücülerin çarpma, düşme veya darbelere karşı sürücünün başını korumak için giyilebilir baş bölgesini kavrayan şapkaya verilen isimdir. Kask bisiklet ve scooter sürücüleri tarafından da kullanılır.

Devamı »

Kasko nedir?

Motorlu araç kaskosu; araçların trafik kazası, doğal afet, yangın, gasp, hırsızlık, ölüm veya yaralanma gibi durumları da kapsayan, otomobili ve otomobilde bulunan koltuk sayısı tutarınca insan güvenliğini ve kasko poliçesinde (sözleşmesinde) yer alan maddelere göre olumsuzluk öncesi belirlenmiş kapsama göre oluşacak maddi yükümlülüklerin bir veya daha fazla sigorta acentesi tarafından güvenceye alınmış sigorta tipine verilen genel isimdir. Kasko motorlu taşıtlara …

Devamı »

Kontak anahtarı nedir?

Kontak anahtarı nedir? Motorlu taşıtların motorunu çalıştırmak ve aracın tüm fonksiyonlarını aktif duruma getirmek için kullanılır. Yeni jenerasyon otomobillerde start-stop butonu, retina tarayıcı ve parmak izi okuyucu şeklinde görüntü değiştirse de aynı amaca hizmet eder. Kontak anahtarları klasik ve immobiliser özellikli olarak ikiye ayrılır. Bazı otomobillerde kartlı sistem kullanılır. Bkz. Renault Megane, Clio, Fluence.

Devamı »

Krank mili nedir?

Krank mili, eksantirik bir mildir ve pistonlardan aldığı alternatif doğrusal hareketi sürekli dairesel harekete çevirerek volan ve kavrama vasıtası ile vites kutusuna iletir. Krank mili genellikle döküm yöntemi ile üretilir ve biyel kolunun çalışacağı bölgeleri talaşlı imalatla hassas bir şekilde işlenir. Bağlantı noktalarında hassas işlenmiş yataklar içinde hareket eder. Yağlama ile aşınması azaltılarak uzun ömürlü olması sağlanır. Krank mili motor bloğunun …

Devamı »

Tarım Orman Köy işleri Bakanlığı nedir?

Trafik düzeni ve güvenliği açısından ana orman yolları ile gerekli görülen orman yollarında işaretlemeler yaparak tedbirler almak ve aldırmak, Köy yollarında trafik düzeni ve güvenliği açısından gerekli düzenleme ve işaretlemeleri yaparak, tedbir almak ve aldırmak.

Devamı »

Kavşak Nedir?

KAVŞAK : İki veya daha fazla karayolunun kesişmesi veya birleşmesi ile oluşan ortak alandır. Kavşaklar trafik ışıklarıyla, trafik levhalarıyla veya Trafik Polisi tarafından kontrol edilir. Bazı kavşaklarda ise kontrolsüz geçişler uygulanır. Bu tip kavşaklara kontrolsüz kavşak denir. Genellikle trafik yoğunluğunun az olduğu ve kaza riskinin az olduğu yerlerde uygulanır.

Devamı »

Karayolu nedir?

Trafik için, kamunun yararlanması veya kullanması üzere devletlere ait yerel yönetimlerce inşa edilmiş olan arazi şeridi, asfal yol, beton yol, köprüler ve alanlara verilen genel isimdir.

Devamı »
Forum Otomobil