Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) Nedir?

LPG, Türkçe açılımıyla “Sıvılaştırılmış Petrol Gazı” anlamına gelir. Bu gaz, petrolün rafinerilerde damıtılması veya doğal gazın ayrıştırılması sırasında elde edilir ve basınç altında sıvılaştırılır. Renksiz, kokusuz ve havadan ağır olan LPG’nin, güvenlik amaçlı olarak rafineriler tarafından kokusu eklenir.

Türkiye’de kullanılan LPG’nin yaklaşık %70’i bütan, %30’u ise propan gazından oluşur. Bu iki gazın karışımı, LPG’nin daha yüksek bir yanma verimliliğine sahip olmasını sağlar. LPG, bu gazların basınç altında sıvılaştırılmasıyla oluşturulur. Bir litrelik LPG gazı, gaz formuna geçtiğinde yaklaşık olarak 250 litrelik bir gaz hacmine eşdeğerdir.

LPG, doğalgaza göre daha ağır bir yapıya sahiptir, bu nedenle sızıntı durumlarında yer seviyesine çöker. Bu özelliği nedeniyle, LPG sızıntıları doğal gaz sızıntılarından daha tehlikeli olarak kabul edilir. Ancak, araçlarda kullanılan LPG sistemleri, kaliteli malzemelerden üretilir ve düzenli bakım yapıldığında güvenli bir şekilde kullanılabilir. Dolayısıyla, uygun koşullarda kullanıldığında, LPG’nin tehlike seviyesi dizel veya benzin gibi alternatif yakıtlardan daha düşüktür.

Yorumlar
Forum Otomobil