Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :

Otonom Fren Sistemi (AEB) Nedir?

Otonom Fren Sistemi (AEB) Nedir?

Araştırmalar, karayolu kazalarının %90’ının dikkatsiz ve özensiz sürücülerden kaynaklandığını göstermektedir. Otomotiv imalatçıları şimdi, olası çarpmalarda sürücüyü uyaracak, aracın maksimum fren kapasitesini kullanmasına yardımcı olacak ve eğer durum kritikleşirse sürücüden bağımsız olarak fren uygulayacak sistemler geliştiriyorlar.
Bu girişim Otonom Acil Frenleme (Autonomous Emergency Braking) olarak bilinmektedir.

Avrupa Komisyonu tarafından alınan bir karar ile AB çapında ticari araçlara otonom fren sistemi zorunlu hale getirildi.
Araç güvenliğini arttırmak için alınan bu karar gelecek 2014 Kasım ayından itibaren yürürlüğe girdi.
Ayrıca araç güvenliği çatısı altında bu kritere uymayan araçların Euro NCAP’de 5 yıldız alamayacaklarının altı çizildi. Alınan bu karar ile trafik kazası yapma ihtimalinin %27 azaldığı 8 bin ölümün önüne geçileceği ve 6 ila 8 milyon Euro arasıda tasarruf edileceği belirtildi. Otonom acil fren sistemi, artik TV reklamların görmeye alışık olduğumuz bir sistem. Araçlarda bulunan lazer yada video kamerası donanımları ise aracın gidiş yolunu takip ederek fren yapmayı gerektirecek yada acil durumlar otomatik olarak fren yapması. Bu özellik yoğun şehir trafiğinde oldukça elverişli bir kimlik kazanacak.

AEB sistemleri 3 farklı senaryoya göre değişiklik gösterebilir.

AEB Şehir sistemi

Tipik şehir kazaları kavşak ve döner kavşaklarda olur. Bir sürücü döner kavşağa yaklaşan diğer araçların arkasında bekliyor. Döner kavşaktaki trafiğe konsantre olmuştur ve bir boşluk görür. Önündeki aracın ilerleyeceğini zanneder ve hızlanır, ne var ki öndeki sürücü hareket etmemiştir. Bunu izleyen çarpışma şehir sürüşü için tipiktir: düşük hızdadır, ancak çarpılan araçtaki sürücü için yüksek sarsıcı boyun travması riski taşır. Yaralanma şiddeti genellikle düşük olsa da, bu kazalar çok sık meydana gelir ve tüm çarpışmaların %26’sını oluştururlar.
Düşük hız AEB sistemleri genellikle 6-8m öndeki yolu takip etmek için sensörler kullanırlar. Sık kullanılan teknolojilerden biri LIDAR (Işık Algılama ve Mesafe Ölçme) sensörüdür, genellikle önce camın üstüne monte edilir, arabanın önünde risk oluşturan bir nesne olup olmadığını belirler. Eğer varsa, AEB sistemi tipik olarak frenlere ön şarj uygular bu sayede araba sürücü tepki verdiğinde daha verimli bir frenleme tepkisi sağlar. Sürücü tepki vermezse, araba kazadan kaçınmak veya bazı durumlarda hafifletmek amacıyla otomatik olarak fren yapar. Her hangi bir anda sürücü kazadan kaçınmak amacıyla sert fren yaparak veya direksiyonu kırarak müdahale ederse, sistem devre dışı kalacaktır.

AEB Şehirler arası sistemi

Benzer kaza senaryoları şehirlerarası yolarda da gerçekleşebilir. Otoban veya ayrılmış yolda giden bir sürücünün dikkati dağılabilir ve önündeki trafiğin durmak üzere olduğunu fark edemeyebilir. Tehlikeyi fark ettiğinde, frene basması ve çarpışmadan kaçınması için çok geçtir veya öndeki arabanın frenlemesini yanlış değerlendirebilir ve yeterli fren gücü uygulamayabilir.

Şehirlerarası AEB sistemleri daha yüksek hızlarda çalışabilmek için uzun mesafeli radarlar kullanarak aracın daha ilerisine ‘bakarlar’ (genellikle 200m). Radar verisi aracın sistem tarafından görülen herhangi bir engel ile çarpışma potansiyeli olup olmadığını belirlemek için analiz edilir. Böyle bir potansiyel varsa, AEB sistem genellikle şu şekilde çalışır: sürücüyü uyarmaya çalışmak için bir uyarı sinyali verilir. Sürücü tepki vermezse, ikinci bir sinyal verilebilir (örneğin fren silkelemesi veya emniyet kemeri gerilmesi) ve frenler maksimum frenleme için önceden hazırlanır. Sürücüden yine bir reaksiyon gelmezse, sistem kendiliğinden sert frenleme yapacaktır. Bazı sistemler çarpışmada optimum performans için sınırlayıcı sistemleri de hazırlarlar, örneğin emniyet kemerlerinin ön gerdirilmesinin yapılması.

Sistemler sürücüyü uyarmaktan fazlasını yapıyorlarsa ve 50-80 km/s hız aralığının üzerinde çalışıyorlarsa bu kategoriye girer. Öncelikli olarak Şehirlerarası yollarda çalışmak için dizayn edilmiş bazı sistemler şehir içi sürüşlerde de faydalı olabilir. Örneğin, düşük hızlarda kazalardan kaçınılmasını sağlayamayabilirler ancak sürücüyü uyarabilir ve hafifletici bir etki sağlayabilirler. Bu sistemler bazı durumlarda motosikletler ve kamyonlar gibi yoldaki diğer araçları görecek şekilde dizayn edilmiştir. Radar sensörünün potansiyel avantajı her tür hava ve aydınlatma koşullarında çalışabilmeleridir.

AEB Yaya sistemi

Bazı sistemler diğer araçları algılamak yerine yayaları ve zarar görebilecek diğer yol kullanıcılarını algılamak için dizayn edilmiştir. İleriye doğru bakan kameradan gelen görüntü şekilleri ve tipin insan karakteristiklerini tanımlamak için analiz edilir. Hareket ettikleri yol aracın yoluna göre hesaplanarak çarpışma tehlikesi altında olup olmadıkları belirlenir. Böyle bir tehlike varsa, AEB sistemi arabayı durdurmak için tam güç ile fren yapar ve aynı anda sürücü için bir uyarı verir. İnsan davranışını tahmin etmek zordur ve yaya algılama sistemlerinde kullanılan algoritmalar son derece sofistikedir. Sistem gerçek tehlikelere doğru şekilde tepki vermelidir ancak bir tehlike yoksa frenleme yapmamalıdır, örneğin bir yaya kaldırımın kenarına kadar gelip ama sonra durup arabanın geçmesini bekliyorsa. Bu sistemler her durumda bir radar ile birleştirilmiş bir kamera kullanır – buna sensör füzyon denilir. Kızılötesi kullanan pazardaki yeni teknolojiler çok düşük ışık şartlarında da çalışabilmektedir.

Yorumlar
Forum Otomobil