Otomobil Sözlüğü Yeni Konular :
Ana Sayfa » Otomobil Sözlüğü » D » DTC Nedir?

DTC Nedir?

Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC)

Daha fazla patinaj olanağı verir ve bu nedenle DSC dengeyi kontrol ederken daha yüksek tekerlek çekişi ile daha dinamik bir sürüş stiline imkân sağlar. Tahrik tekerleklerinde az miktarda patinaj, karda veya gevşek zeminde kalkış sırasında çekişi artırır.

Dinamik Çekiş Kontrolü (DTC), Dinamik Denge Kontrolü (DSC) sisteminin açılıp kapatılabilen bir alt işlevidir. DTC’nin iki önemli görevi vardır: çekişi düzenlemek ve bir yandan aktif denge kontrolü sağlarken spor tarzı sürüşü mümkün kılmak.
Tahrik tekerlekleri çekiş kaybetmeye başladığında DSC otomatik olarak dengeleme önlemlerine başlar. Dinamik Denge Kontrolü motorun çıkış gücünü dizginler ve tekerleklerin patinajını durdurur. Ancak istisnai durumlarda, az miktarda patinaj avantajlı olabilir.

Derin karda, çamurlu veya gevşek zeminde az miktarda patinaj çekişi artırır. Bu gibi durumların yanısıra, sürücünün sportif bir sürüş stili arzu ettiği durumlarda, DTC bir düğmeye basılarak etkinleştirilebilir ve bu daha fazla patinaja olanak vererek DSC’nin motoru daha az dizginlemesini sağlar. Bunun sonucunda daha iyi çekiş ve daha yüksek itiş gücü elde edilir.

DTC ayrıca, kar ve buz bulunmayan yollarda sürüşü de daha dinamik bir hale getirir. Etkinleştirildiği zaman DTC, sportif sürücülere, virajlarda, Dinamik Denge Kontrolü’ne göre daha fazla manevra alanı sağlar ve kontrollü savrulmalara bile izin verir. Her durumda sürücü araç üzerindeki kontrolünü tam olarak korur ve Dinamik Denge Kontrolü’nün dengeleme önlemleri DTC etkinleştirildiği zaman bile aktif kalır.

Yorumlar

Bunlar ilginizi çekebilir

Termostat yuvası nedir?

Termostat yuvası aslında bir manifolttur. Çeşitli markaların, her bir modelinde farklı tiplerde kullandığı bir tür …

Aks lalesi nedir?

Aks lalesi, motorlu araçlarda, motorun ürettiği döndürme kuvvetini akslar aracılığı ile (akis) tekerleklere iletir. Burada …

Hararet sensörü nedir?

Otomotiv sektöründeki anlamı ile hararet sensörü motorun ısısını ölçek mekanik veya dijital cihaza verilen genel …